Lepenka jako krytina na střechu

Praktické rady

Přidal janapk, dne 14. 06. 2016,  0x


Asfaltové neboli bitumenové lepenky a šindele si našly své místo na trhu jako kvalitní i estetická forma izolace střech. Kvalitní střešní šindele nabízí dobrou odolnost a vynikající vzhled. Vyrábí se v mnoha tvarových provedeních a instalace je poměrně snadná a rychlá. Totéž platí i pro asfaltové pásy, které jsou k dispozici bez povrchové úpravy nebo s posypem v různých barvách. Nemalou výhodou je i fakt, že se jedná o krytinu poměrně levnou.

Bitumenové šindele a pásy na střechu

Bitumenové šindele a pásy jsou vyráběny z pásů asfaltových s nosnou skelnou, polyesterovou nebo hliníkovou vložkou a kamenného posypu. Hodí se k zastřešení nových i historických objektů. Jejich výhodou je nízká hmotnost, snadné tvarování i jednoduchá pokládka. V současné době jsou asfaltové střešní šindele nejrozšířenější krytinou pro šikmé a strmé střechy. Svými parametry a variabilitou použití vytvářejí spolehlivé hydroizolace i v horších klimatických podmínkách. Asfaltové pásy jsou zase vhodné pro ploché střechy, jsou použitelné při sklonu od 1°.

Způsoby pokládky:

Nejběžnějším postupem je bodové nebo plošné natavování pásů. Na voděodolnost, což je nejdůležitější vlastnost asfaltových pásů, má vliv kvalita natavení běžného podélného přesahu, který by měl být až 12 cm. Svařujeme pásy s tloušťkou 4 – 5 mm; tyto pásy bývají označené písmenem S (svařitelné).

Dalšími způsoby pokládky je mechanické kotvení, lepení horkým asfaltem i studeným asfaltovým lepidlem, nově jsou k dispozici i samolepící pásy a šindele.

Způsob pokládky se volí podle sklonu střechy, nad 10°sklonu volíme kombinaci pokládky – pásy se natavují a současně kotví. Také u střech s plochou nad 50 m2 volíme způsoby pokládky kombinujeme, například volíme natavovanou nebo lepenou variantu, kterou kombinujeme s kotvením talířovými nebo teleskopickými kotvami.

Pro svou rozmanitost, jednoduchou pokládku i cenovou dostupnost jsou bitumenové lepenky velmi častou volbou nejen při rekonstrukci, ale i při stavbě nové střechy.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.