Obývák s kuchyní - fotogalerie, inspirace

Obývací pokoje

Přidal inspiration, dne 5. 05. 2022,  0x

Obývák s kuchyní - fotogalerie, inspirace

Spojení kuchyně s obývacím pokojem je dlouhá léta velmi oblíbeným trendem. I tato varianta s sebou ale přináší výhody a nevýhody. Zkuste si sednout a dobře promyslet, jestli právě takové uspořádání je pro vás vhodné, nebo zda se raději nevydat cestou dvou samostatných místností. Samozřejmě ne vždy je rozhodnutí pouze na vašich preferencích. Někdy o tom rozhodnou faktory, jako je například problém se statikou, nevhodné rozložení dispozice, nadměrná finanční zátěž a další. Pokud vám ale žádná z těchto věcí nebrání, pojďme se podívat, co hraje do karet uspořádání obývacího pokoje s kuchyňským koutem.

Samostatná kuchyň: Ano či ne

Než se zaměříme na výhody spojení obýváku s kuchyní, řekněme si, jaká jsou negativa. Zásadním problémem jsou výpary, hluk a nepořádek. Vše, co je v kuchyni vidět, cítit a slyšet, bude současně slyšet i v obývacím pokoji. Logicky. Jedná se o jednu propojenou místnost. Za běžného provozu vám to asi nepřijde jako velký problém, když si ovšem pozvete návštěvu, pamatujte, že bude u všeho. Na druhou stranu nebudete při přípravě občerstvení mimo společnost a budete tak moct neustále komunikovat se svými hosty. A co se týče dalších háčků, některé z nich lze částečně odstranit. Výpary z kuchyně omezíte kvalitním odsáváním, které můžete ještě podpořit vhodným umístěním kuchyňské linky poblíž okna. O nepořádek v kuchyni či případný hluk se ovšem budete muset postarat sami. 

A jaké jsou výhody spojení?

Pokud jste překousli negativa a zatím jste rozhodnutí, že spojení kuchyně a obývacího pokoje je dobrý nápad, tak pro vás máme hned několik dalších výhod, které vás ve vašem rozhodnutí pravděpodobně utvrdí. O tom, že odpadá separace od rodiny či hostů už jsme psali výše, zároveň budete mít přehled o tom, co se odehrává v obývacím pokoji. Teď je na vás, zda tuto skutečnost budete brát za výhodu nebo nevýhodu. Ale nyní ke skutečným výhodám. V případě propojeného obývacího pokoje s kuchyní získáváte prostor. Žádná příčka. Žádné dveře. A co si budeme povídat, každý centimetr navíc se hodí, ať bydlíte v domě nebo bytě.

Jak na to?

Kuchyňský kout s obývacím pokojem zaujímají jeden prostor, přesto se jedná o dvě oddělené zóny. Každá zóna se následně dělí do dalších částí. Nejčastějším způsobem, jak oddělit kuchyň od obývací části, je pomocí kuchyňského ostrůvku. Ten může být dominantním prvkem. Zároveň může nabídnout pracovní plochu, případně poslouží jako prodloužený jídelní stůl. Kuchyňský ostrůvek může být rovněž estetickým prvkem, který ozvláštníte velkou vázou s čerstvými květinami či mísou s ovocem.

Pokud se vám řešení s využitím ostrůvku nelíbí, oba prostory můžete propojit jinak. Jedno řešení nabízí použití stejných materiálů, ať už jde o dřevo, kov nebo sklo. Vyberte si stěžejní materiál a promítněte ho jak v prostoru kuchyně, tak v obývací části. Podobně využít můžete i barvy či design. Velmi populární jsou aktuálně nejrůznější dřevěné stěny, kdy pomocí lamel ozvláštníte některou ze stěn nebo předělíte jídelní kout od obývacího pokoje.

Dalšího optického rozdělení místností docílíte například vhodným umístěním sedací soupravy zády ke kuchyňské lince. Místnost dále můžete rozdělit i pomocí knihovny či policové skříňky. Mělo by se jednat o kus nábytku, který opticky rozdělí, ale zároveň je vzdušný.  

Barvy v prostoru

Další možností, jak propojit obě hlavní zóny, je vyhrát si s barvami. Abyste to s barvami nepřehnali, je dobré držet se pravidla designerů: 60 – 30 – 10. Pokud číslo 60 znamená, že 60 % prostoru bude ovládat dominantní barva, 30 % připadne na sekundární odstín a 10 % zbývá pro doplňující barvu. Možností, jak kombinovat k sobě barvy, je vícero. Můžete kombinovat teplou a k ní ladící studenou barvu, nebo zvolte tři barvy, které spojuje jedna - například modrozelená, zelená a žlutozelená. Nejjednodušším řešením, kterým určitě nešlápnete vedle, je takzvaná monochromatická barevnost. O co se jedná? Zvolíte jednu barvu a k té dále vybíráte pouze jiné odstíny této barvy. Důležité je uvědomit si, že 60 znamená dominantní barvu, tedy barvu zdí, pohovky, velkých kusů nábytku nebo koberce. Je proto dobré volit barvu, kterou lze dobře kombinovat.

Podlahová krytina

Spojení kuchyně s obývacím pokojem může mít háček v podobě vhodné podlahy. Zvolit můžete například dostatečně kvalitní a vysoce odolnou podlahu, kterou použijete pro celou místnost. Obývací část následně můžete zútulnit například kusovým kobercem. Pokud se ale obáváte, že podlaha v kuchyni dostane zabrat a parkety tak nejsou to pravé ořechové, do části kuchyně použijte dlažbu a na ni plynule navažte vámi vybranou podlahovou krytinou.

Vhodné osvětlení

Při zařizování obývacího pokoje s kuchyní myslete i na osvětlení. Je samozřejmé, že jiné osvětlení potřebujeme na vaření, jiné se hodí na relaxování a jiné zase na čtení. I u osvětlení tak myslete na rozčlenění do několika zón. Do obývací části místnosti se hodí především teplé osvětlení, které lze různě tlumit a přizpůsobit tak světlo aktuální atmosféře. Je dobré mít více zdrojů světla. Poblíž sedací soupravy či křesla umístěte lampu pro čtení. Do kuchyně naopak zvolte studené osvětlení. Velmi oblíbené jsou pro svou praktičnost led pásky pod skříňkami kuchyňské linky. Ani do kuchyně nezapomínejte na dostatek světla i optimální intenzitu. I při vaření je nezbytné dobře vidět. 

Hledáte inspiraci pro zařízení vašeho obývacího pokoje s kuchyní? Prohlédněte si fotogalerii níže a nechte se inspirovat.

Fotogalerie:






Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.