Jak vybrat velikost televize

Praktické rady

Přidal janapk, dne 14. 06. 2016,  0x


Zvažujete koupi nového televizoru? Vybrat ten správný je záležitostí velmi racionálního přístupu, musíme zohlednit mnoho různých parametrů: v jaké kvalitě a rozlišení musí být obraz, jaké funkce od televizoru očekáváte, jaké konektory a další vybavení budete potřebovat. Důležité jsou i další technické parametry (LCD/LED, 3D, obrazové režimy, zvukový výstup…). V neposlední řadě vybíráme televizi podle velikosti.

Dříve platilo pravidlo, že televizor by měl být ve vzdálenosti čtyřnásobně větší než jeho úhlopříčka. Jestliže byl televizor větší, než doporučovaný, bolely od sledování televize oči. Při menším televizoru zase často nebyl dostatečně viditelný obraz, zvlášť detaily jako například puk při hokejovém utkání.

Zvolit vhodnou velikost televize dnes není tak jednoznačné. Kromě vzdálenosti, z níž se budeme na televizi dívat, zohledňujeme ještě další kritéria.

Podle čeho vybrat velikost televizoru

Zatímco u HD televizorů zůstává doporučená vzdálenost od obrazovky čtyřnásobek úhlopříčky, u televizorů s vysokým rozlišením (full HD) je to už jen 2,5 násobek. U moderních televizorů už nehrozí bolení očí při menší vzdálenosti, důležité je jen, abyste při sledování pořadu nerozeznávali jednotlivé obrazové body. Vzhledem k tomu, že jsou obrazové body u nejnovějších full HD televizí už opravdu malé, dodržování doporučené vzdálenosti již není nezbytné.

U větších televizorů bývá spíš problém zdroj kvalitního signálu. Čím větší je totiž televize, tím víc  roste i potřeba zvětšit obraz televizního vysílání, jež má mnohem nižší rozlišení, než mají moderní televizory. Na velké obrazovce jsou pak chyby mnohem viditelnější a to i takové, které na menší obrazovce ani nepostřehnete. Naštěstí si s tímto problémem už současné kvalitní televizory dokážou poradit.

Náš tip: Nejlepší divácký zážitek vám pravděpodobně poskytne velká televize s plochou obrazovkou o úhlopříčce asi 55 palců (kolem 140 cm). Díky rozlišení a zobrazovací frekvenci vám neunikne žádný detail, a to ani při sportovních přenosech.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.