Zahradní chodníky - fotogalerie, inspirace

Zahrady fotogalerie

Přidal gardenideas, dne 30. 09. 2022,  0x

Zahradní chodníky - fotogalerie, inspirace

Pustili jste se do budování zahrady od základů, nebo naopak postupujete krůček po krůčku? Jestliže jste se právě dostali do bodu, kdy přemýšlíte nad tím, jaké cestičky vytvořit, jste na správné adrese. Na následujících řádcích pro vás máme inspiraci na oblíbené i méně známé typy zahradních chodníků. 

Dobrých nápadů není nikdy dost, a proto se ihned pustíme do práce. Žádná zahrada se neobejde bez chodníků či menších pěšinek. Samozřejmě můžete vesele pobíhat po trávě. Pokud tak ale budete dělat pravidelně, a navíc si zvolíte jednu nebo dvě oblíbené cestičky, za nějaký čas tu budete mít nejlevnější, nikoli však nejestetičtější, variantu přírodního chodníku. Každá zahrada je jiná, a proto je dobré zvážit vhodnou variantu chodníku. Zatímco některé jsou po finanční stránce doslova za hubičku, u jiných budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. Určitou roli mimo jiné sehraje i skutečnost, zda využijete práce řemeslníků, která dnes raketově stoupá, nebo vše zvládnete svépomocí.

Přirozený vzhled

Máte vzrostlou zahradu ve středomořském stylu? Převládají ve vaší zahradě traviny nebo levandule? Doplňte ji plochými kamennými nášlapy, který tento vzhled ještě podtrhnou. Zahrada zůstane vzdušná. Chodník s kamennými nášlapy ji pouze doplní o praktickou stránku, stále jí však zůstane přírodní vzhled. Podobně působí i štěrkové cesty. Použít můžete například drcený vápenec nebo drcený štěrk. Pamatujte ale, že nelze jen tak vysypat štěrk. Abyste se po cestičce mohli pohodlně procházet a kamínky se jen tak “nerozutíkaly”, je zapotřebí využít štěrkové rohože. Šterkovou cestu navíc můžete doplnit o větší či menší balvany a dodat jí tak více naturalistický dojem.

Zdánlivě jednoduchá mlatová cesta

Velmi oblíbené jsou v moderních zahradách rovněž mlatové pěšiny. A o co se jedná? Mlatové cesty se vytvoří díky několika vrstvám kameniva hlinitopísčité půdy, přičemž každá vrstva se musí nejprve zhutnit a teprve pak se může začít s dalším vrstvou. Ve srovnání například s kamennými cestami je jednou z nevýhod mlatu, že po dešti se tento materiál více lepí na obuv a bohužel může postupně docházet i k erozi terénu.

Dlažba a cihly

Jednou z nejvíce využívaných variant je dlažba různých tvarů. Velmi oblíbené jsou například betonové nášlapy, které ve větších mezerách doplňuje štěrk, kačírek nebo travní porost. Dlažba ovšem nemusí být pouze šedivá. Chodník rovněž můžete vytvořit z červených cihel a dát mu tak neobyčejný osobitý vintage nádech. Pokud naopak sáhnete po velkoformátové dlažbě, dodáte zahradě i domu velmi moderní minimalistický vzhled. To platí i o liniích, kterými chodník povedete. Moderní minimalismus hovoří o jasných, rovných přímkách a jednoduchých liniích. Naproti tomu stojí uvolněnější atmosféra v podobě využití křivek a oblouků i u zahradních chodníků. Zároveň se nemusíte bát propojit moderní jednobarevnou dlažbu s přírodním a hřejivým dřevem.

Mozaika

Máte rádi originální věci? Vytvořte si mozaikový chodník. Navrhněte si styl a podobu mozaiky a promítněte ji do chodníku. Věděli jste že mozaiky v ulicích mají svá jména? Od klasické šachovnice, přes dámu, až po kříže. A jaká bude vaše mozaika v zahradě? 

Dřevo

Ano, i dřevo může být vhodným materiálem pro tvorbu zahradních chodníčků. Rustikální trámy zachovají zahradě přírodní ráz. Navíc působí nenuceně a přirozeně. Pěšinky lemované různě vysokými travinami a trvalkami pak vykouzlí dokonalou atmosféru. Kromě podlouhlých trámů ovšem můžete vsadit i na efektní kulatinu. Dlažba z kulatiny vytváří pěknou mozaiku. Založení špalíkového dřevěného chodníku pomocí kulatiny zvládne navíc každý šikovný kutil. Nezapomeňte, že špalky je vhodné před jejich použitím ošetřit proti plísni. Dřeva se ovšem nebojí ani v moderních zahradách, kde se dostává do role zejména coby spojnice teras s bazénem. Výhodou takového chodníku je, že nevyžaduje větší zásah do terénu a můžete jej vytvořit de facto kdekoli. Chodníky z různě širokých fošen jsou tak jedním ze současně nejoblíbenějších variant moderních chodníků. Takový chodník snadno vyrobíte za pomoci hranolů nebo povalového materiálu, na který přiděláte fošny s mezerami. Tento materiál je navíc vhodný i do mokřejších oblastí.

Minimalismus

Chcete-li si udržet čistotu v zahradě, ať jde o praktičnost i estetiku, vyberte si jednotlivé nášlapné kameny. Působí čistě a elegantně. Jedná se o takzvaně částečně zpevněné cesty, kdy našlapujete na jednotlivé kameny, které jsou odděleny pískem nebo štěrkem. Výhodou tohoto typu chodníku je, že si snadno poradíte s výškovými rozdíly terénu. Jednotlivé kameny totiž pokládáte do štěrkového nebo pískového lože. V případě, že byste potřebovali chodník někdy upravit, snadno jej rozeberete. Podobný princip mají i velkoformátové dlaždice, které v zahradě působí rovněž velmi moderně a čistě. U větších rozměrů ovšem myslete i na větší hmotnost dlažby.

Kde vytvořit zahradní chodník?

Než se pustíte do tvoření chodníku, musíte vědět, kde může a nemůže být. Pokud máte novostavbu, určitě si ještě dobře pamatujete, kde co je. V případě, že stavíte, dopředu si promyslete, kde co jednou plánujete mít, abyste chodníky za nějaký čas nepředělávali. Ideální dokonce je, nechat chodníkům čas. Teprve až při používání zahrady totiž nejlépe zjistíte, kam a kudy chodíte. Vyšlapané cestičky pak jednoduše předěláte na vkusný chodník. 

Hledáte inspiraci pro vaše zahradní pěšinky? Prohlédněte si galerii níže a nechte se inspirovat více než dvěma desítkami zajímavých řešení.

Fotogalerie:







Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.