Jak vybrat krbová kamna

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 20. 06. 2016,  0x


Konečně jste se rozhodli, že si pořídíte krbová kamna? Možná už pošilháváte v magazínech o bydlení či brouzdáte po internetu a hledáte, jak by vaše vysněná krbová kamna měla vypadat. Design je samozřejmě důležitý, nicméně mnohem podstatnější je kvalita a výkon daných krbových kamen.

Kritéria výběru krbových kamen

Než se budete moci kochat krásným pohledem na za sklem plápolající plameny, zohledněte ještě několik důležitých parametrů, na které si je třeba dát při výběru krbových kamen pozor. Vzhledem k tomu, že je dnes na trhu k dostání řada designových provedení, tvarů i velikostí, nebude pro vás jistě žádný problém najít vzhledově ideální krbová kamna. Ale co dál? V první řadě je nutné zamyslet se nad vhodným výkonem. Pokud se nepůjdete radit k odborníkům na slovo vzatým, měli byste se řídit obecným pravidlem, které říká, že 1 kW výkonu postačí na dokonalé vytopení přibližně 20 m3 prostoru. Na základě tohoto klíče si můžete vypočítat, jaký výkon bude k zapotřebí k vytopení dané místnosti či celého domu. Samozřejmě ale počítejte s tím, že čím je dům modernější a čím má kvalitnější izolaci, tím menší výkon postačí k mnohem rozsáhlejšímu vytápění. U novostaveb se dokonce počítá přibližně 1 kW na 40 m3. V případě krbových kamen rozhodně není na místě vybírat kamna, která mají mnohem vyšší či naopak výrazně nižší výkon, než je zapotřebí, neboť vám hrozí buď přetopení, nebo naopak přehřívání kamen a jejich předčasné poškození.

Kromě odpovědi na otázku “Jak velký prostor chcete vytápět?” je třeba taktéž zodpovědět to, jaký tah má váš komín, jaká je jeho účinná výška a v neposlední řadě, jaká je průměr kouřovodu. To vše vám pomůže najít ideální kamna.

Praktické typy krbových kamen

Nejčastější řešení představují klasická kamna, která šíří teplo rovnoměrně po místnosti, kde jsou umístěna a dále všude tam, kde jsou otevřené dveře a kam se teplo dostane. Velice praktickým řešením jsou však takzvaná krbová kamna s teplovodním výměníkem, který se napojí na teplovodní rozvod a vy tak můžete krbovými kamny pohodlně vytápět celou domácnost. Dále jsou k dostání moderní peletová kamna, které jsou víceméně samostatná. Stačí naprogramovat režim, díky kterému kamna dokážou palivo automaticky zapálit i regulovat teplotu. Zajímavé řešení představují taktéž kamna s terciálním spalováním, díky čemuž jsou beze zbytku zpracovány i hořlavé plyny, které by jinak odešly s dalšími zplodinami ven komínem.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.