Dekorace do bytu – fotogalerie, inspirace

Ostatní inspirace

Přidal inspiration, dne 3. 08. 2022,  0x

Dekorace do bytu – fotogalerie, inspirace

Nedílnou součástí každého bytu, domu nebo chalupy jsou dekorace. Zatímco někdo má přirozený cit pro výběr správné kombinace dekorací, někdo potřebuje pomoci nasměrovat. A o tom je přesně dnešní inspirace v naší fotogalerii.

Doplňků nemusí být moc. Dokonce nemusí být nikterak výrazné. Vše je o stylu bydlení a o tom, v čem se cítíte dobře. Pro někoho jsou oblíbenou dekorací živé květiny v barevných květináčích o různých velikostech. Jiný potřebuje mít v interiéru jakousi dominantu, ať už v podobě nějakého uměleckého díla nebo výrazného kusu nábytku. Pokud trochu tápete, nebo hledáte dávku inspirace, máme pro vás pár tipů, jak si s dekoracemi poradit. 

Jak vybrat dekorace do bytu?

Správně zvolené dekorace příjemně dotváří atmosféru domova, zútulňují jej a dodávají interiéru šmrnc. Samozřejmě je tu ale i druhá stránka, kdy nevhodně zvolené doplňky mohou interiéru hodně uškodit. To platí i o vkusných dekoracích. Příliš mnoho dekorací může navozovat pocit přeplácanosti a stísněnosti. Při výběru doplňků proto postupujte krok po kroku. V první řadě volíme dekorace podle stylu, ve kterém je interiér zařízený. Od toho se odvíjí, co a kde budete shánět. Zatímco květinové vzory budou tím pravým doplňkem do venkovských stavení, v minimalisticky zařízeném domově si vystačíte s jednobarevnými plochami. 

Začněme minimalismem…

Není pravda, že k minimalismu se žádné dekorace nehodí. U minimalismu je však velmi důležité držet se určité linie tak, aby v interiéru zůstávalo co nejméně věcí, které ovšem mají určitou funkci a význam. Jednoduchá váza či obraz v rámu bez zdobení, designová lampa, různé velikosti betonových květináčů, velké zrcadlo, živé květiny nebo koberec v jemném dekoru určitě skvěle doplní minimalisticky zařízený interiér. Vyhnout bychom se měli zdobení a ornamentům. I když to platí i u dalších stylu, u minimalismu se obzvlášť klade důraz na kvalitní a originální věci. Na druhou stranu ušetříte na kvantitě, neboť toho moc potřebovat nebudete.

Ve stylu Provence

Na opačném konci, než je minimalismus, najdete styl Provence nebo venkovský styl s nádechem romantiky a jižní ležérnosti. To je pravá chvíle, abyste se mohli s dekoracemi vyřádit. I tyto styly ale mají svá pravidla. Hlavní dominantou těchto stylů jsou květinové vzory, ať už v kuchyni na prostírání, talířích či utěrkách nebo v obývacím pokoji na závěsech, polštářích, sedací soupravě či přehozech. Typické je využití přírodních materiálů, a proto se nebojte do interiéru umístit košíky z proutí, živé ale i sušené květiny. Provence styl může někdy budit dojem neuspořádanosti a chaosu. To je ovšem pouze otázka prvního pohledu, i zde by totiž vše mělo mít své místo. Do interiéru zakomponujte lampičky, vázy či svícny, out není rozhodně ani keramika, která k takovému stylu neodmyslitelně patří. Jednoznačně se ale zaměřte na textilní dekorace. Nesmíte zapomenout na závěsy, polštáře, přehozy na postel, prostírání či podsedáky na židle. 

Retro styl aneb není retro jako retro

Jak vypadá retro bydlení? Vyberte si to, co se vám líbí z dob minulých, a vkusně to propojte s moderním řešením interiéru. Pro retro styl jsou typické tapety, parkety, geometrické a květinové vzory a samozřejmě závěsy. Pokud je ovšem vaším snem moderní bydlení, sáhněte po jednobarevných závěsech, které dodají interiéru útulnou atmosféru, ale nepromění jej v byt vaší prababičky. Mezi barvy, které vládnou retro stylu, patří především hořčicová, červená, olivová, či avokádová. Vedle ovšem nesáhnete, pokud zvolíte oranžovou či bledě modrou. A pokud to myslíte s retro stylem vážně, dejte si záležet a sežeňte stylové retro lampy, rádio či hodiny. Na zeď pověste abstraktní obraz s geometrickými tvary nebo nějaký dobový pop art. Geometrické tvary se mohou objevovat i na textilních dekoracích či kobercích. 

Vintage není retro

I když se dá zjednodušeně říct, že oba styly čerpají z minulosti, příliš mnoho společného nemají. Zatímco retro styl čerpá z dob 60. až 80. let 20. století, vintage stylem se obvykle označují věci staré více než 50 let. Retro styl jsou většinou hravé, barevné věci, které mnohdy nebývají příliš vkusné. U vintage je to ovšem právě naopak. Jde o vkusné věci v tlumených odstínech, které jsou designově nadčasové. Vintage styl se vyznačuje klidnými netruálními barvami – šedá, písková, nebo béžová. I proto je velmi oblíbeným řešením i dnešních moderních interiérů. 

Moderní doplňky

V poslední době stoupá popularita nejrůznějších odkládacích stolků, které neslouží jako konferenční, ale jsou perfektním prvkem pro uspořádání dekorací. Na takový stolek můžete položit dvě tři knihy, umístit dřevěný podnos s malou vázou s čerstvým eukalyptem, vonnou svíčku, sezónní dekoraci nebo dva různě veliké květináče s živými květinami. Jeden stolek, nespočet řešení. Takto můžete postupovat i v případě volné komody. Tu můžete ještě doplnit o obrazy různých rozměrů, které na ni položíte. Velmi moderní jsou dnes přírodní materiály jako dřevo a proutí, které dodávají interiéru teplo a harmonický vzhled. Proutěná mohou být křesla, květníky nebo různé misky. Nemusíte čekat na Vánoce, aby váš byt ožil pomocí stylových doplňků. Někdy stačí málo v podobě vázy s čerstvými květinami a interiér doslova rozkvete.

Hledáte inspiraci pro vaše bydlení? Přemýšlíte, jakou dekoraci zvolit na konferenční stolek a kolik květináčů už je příliš? Líbí se vám váza na stole, ale nevíte, jakou květinovou dekoraci zvolit? Prohlédněte si fotogalerii níže a načerpejte inspiraci pro výběr dekorací i do vašeho bytu. 

Fotogalerie





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.