Jak se zbavit čmelíků

Praktické rady

Přidal janapk, dne 6. 08. 2016,  0x


Máte radši domácí vejce a tak jste se pustili do chovu slepic? Máte pravdu, není nad vejce z domácího chovu, kdy si slípky nahrabou, co potřebují, takže jejich potrava je přírodní a přirozená.

Někdy se ale bez zjevného důvodu stane, že slepice přestanou nést, začnou hubnout, v horším případě dojde i k úhynu. Na vině může být čmelík kuří (Dermanyssus gallinae).

Čmelík je drobný roztoč, parazitující na slepicících i ostatních ptácích. Přes den bývá zalezlý v různých škvírách, vylézá až v noci a slepicím saje krev. Typickým příznakem bývá neklid u drůbeže, v případě, že už je zamoření rozsáhlejší, mají slepice bledé hřebínky.

Co pomáhá proti čmelíkům?

Jako vždy je nejlepší prevence: kurník byste měli udržovat v co největší čistotě, pravidelně jednou za měsíc vyčistit od exkrementů a aspoň jednou do roka vybílit vápnem. Protože se čmelíci ke slepicím dostanou od divokých ptáků, je dobré co nejvíc jim zamezit přístup do kurníku i ke krmítkům.

Můžete také zkusit osvědčenou babskou radu a použít aromatické rostliny, které čmelíci nesnesou. Jsou to listy ořešáku, tabáku nebo kapradí. Pomáhá také mateřídouška, máta peprná, tymián, dokonce i obyčejný kmín, anýz nebo fenykl. Listy dáme na podlahu pod podestýlku.

Pokud už čmelíky v kurníku máte, je nejúčinnější použít chemii. Pomáhá Biolit na lezoucí i létavý hmyz, Bio kill, Arpalit nebo Frontline přímo na slepice, hlavně na břicho a pod křídla. Čmelíci se rádi drží v teple zapařeného peří.

Kurník vyklidíme a také vystříkáme vhodnými prostředky. Můžete zkusit Actelic nebo přímo Čmelíkostop. nezapomeňte na hřady, hlavně spodky - tam se obvykle čmelíci zdržují. Vzhledem k tomu, že část larev nejspíš přežije, je nutné kurník cca po dvou týdnech vystříkat znovu

Můžete také zkusit kurník vysířit.

Jestliže se k chovu teprve chystáte a máte od někoho starší kurník, rozhodně ho nejdříve vystříkejte a natřete vápnem.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.