Jak zpevnit svah

Praktické rady

Přidal janapk, dne 15. 06. 2016,  0x


Naše země je bohatá na pohoří, pahorkatiny a jiné kopečky, takže jen málokdo má to štěstí, že je jeho pozemek v rovině. Většina z nás musela nebo musí řešit problém se zpevněním svažitého terénu. Možností, jak se vyvarovat sesuvu půdy na pozemku, je v dnešní době už opravdu dost, záleží jen, jaký sklon má svah, který budeme zpevňovat, jak je velký a jaká je jeho skladba. Velkou roli při finální úpravě pak hraje i finanční otázka.

Způsoby zpevnění zahrad ve svahu

Zahrada ve svahu může být zajímavá a originální, stačí jen zvolit způsob, jak nenásilně a přirozeně zabránit sesuvu půdy.

U mírnějšího sklonu, asi do 20°,  je nejjednodušším řešením výsev trávy nebo travního koberce, zvlášť jestli je zahrada jen místem pro relax. Při větším sklonu už je lépe vysadit půdopokryvné trvalky či nízké dřeviny. Jejich kořeny přirozeným způsobem svah zpevní a zabrání nejen sesuvu ale i vymývání zeminy při prudších deštích. Vhodnou volbou jsou například skalníky, zběhovec, pustoryl, popínavý břečťan, z dřevin nízké jehličnany jako jalovec a další.

Velmi pěkně vypadají na svazích založené skalky.

V případě strmějšího sklonu využijeme terénní nerovnosti k vytvoření terasovité zahrady.  Jednotlivé terasy pak zpevníme proutěným hrazením, dřevem, nebo suchými zídkami vytvořenými z místního kamene. Ten snadno seženeme v blízkém lomu. Alternativou jsou pak gabiony, do nichž můžeme na pohled dobré kameny nasypat jen do přední části. Zbytek můžeme doplnit méně dobrým kamením či stavebním odpadem.

Zajímavou variantou jsou duté betonové tvárnice svahovky, které vysypané zeminou slouží pro pěstování různých květin či bylinek. Popínavé rostliny pak mohou časem betonové tvárnice úplně schovat. Svahovky se používají nejen k úpravám svahů s nebezpečím sesuvu půdy a vytvoření teras ve svahu, ale i k dekorativní úpravě svahových zahrádek Z betonu jsou i další použitelné prvky, například zatravňovací dlažba nebo palisády. Ty použijeme i při vybudování venkovního schodiště spojujícího různé úrovně terasovitě rozčleněného svahu.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.