Jaké tepelné čerpadlo zvolit pro váš dům

Praktické rady

Přidal janapk, dne 29. 05. 2016,  0x


Mezi tepelnými čerpadly jsou velké rozdíly, ať už je to životnost čerpadla, spotřeba elektrické energie, nároky na velikost pozemku a podobně. Je proto vhodné pečlivě zhodnotit vaše konkrétní potřeby a podle nich hledat řešení. Rozhodně nekývněte prvnímu prodejci, který vám tepelné čerpadlo nabízí. Dřív, než uzavřete obchod, měli byste si ujasnit několik věcí:

- Budete pomocí tepelného čerpadla připravovat také teplou vodu? A kolik?

- Jakým způsobem plánujete vytápět domek? Radiátory, podlahovým topením nebo kombinací obojího?

- Jaká je tepelná ztráta domu?

- Máte k dispozici dostatečně velký pozemek pro kolektor k tepelnému čerpadlu země/voda?

- V jakých klimatických podmínkách dům stojí? V horách je rozhodně vhodnější čerpadlo země/voda kvůli nižším teplotám vzduchu.

Jak vybrat správné tepelné čerpadlo

Nejvyšší životnost a nejnižší spotřebu energie má systém země/voda. Jestli máte pozemek na plošný kolektor, který tento systém vyžaduje, nebo jestli bydlíte v horách nebo v jejich blízkosti, je to pro vás ideální volba. Například spojení tepelného čerpadla země/voda a podlahového topení vám ušetří až 50% energie, kterou byst spotřebovali při vytápění čerpadlem vzduch/voda a radiátory. Zpravidla je ale toto řešení nákladnější.

Volte jednoduchá řešení, nekomplikujte si vytápění složitými kombinacemi různých zdrojů energie nebo topných těles. Efektivnost není tak rozdílná, údržba je ale zbytečně náročná.

Nechte si vhodný výkon tepelného čerpadla spočítat odborníkem, preventivní předimenzování je zbytečně drahá záležitost, navíc se takový systém špatně reguluje.

Při výběru čerpadla hraje roli i kvalita služeb dodavatele (je dobré seznámit se s hodnocením ostatních zákazníků, pokud je to možné), zda je montáž zahrnuta v ceně, jak je to se záručním a pozáručním servisem, jak často jsou nutné prohlídky systému a revize. Z těchto důvodů je bezpečnější oslovit specializovanou firmu.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.