Háčkované záclony – návod

Praktické rady

Přidal janapk, dne 20. 07. 2016,  0x


Některé styly bytového designu, například vintage, country, provence nebo retro,  navazují na tradice našich předků. V takto zařízeném interiéru krásně vyniknou ručně háčkované záclony po babičce. Jestli vám ale po té vaší žádné záclonky nezůstaly, nevěste hlavu. Uháčkovat si je totiž dokážete sama, není to vůbec složité.

Co si připravit na háčkování záclon

U záclon je velmi důležité, z jakého materiálu háčkujete. Aby byly opravdu pěkné a podobaly se těm, co mívaly v oknech naše babičky, volíme stoprocentní bavlněnou přízi (např. Sněhurka nebo Kordonet). Budeme ještě potřebovat opravdu slabý háček, nejlépe č.2. Pak už jen trochu trpělivosti a pár volných večerů.

Filetová technika

Nejčastěji používaný postup při háčkování záclon je filetová technika. Výhodou této techniky je, že je opravdu jednoduchá, navíc s ní můžete tvořit spoustu krásných vzorečků. Vychází ze střídání prázdných a plných čtverečků, kde:

plný čtvereček je uháčkován ze 4 dlouhých sloupků

prázdný čtvereček – 1 dl. Sloupek, 2 řetízková oka, 1 dl. Sloupek

Než začnete, je dobré mít připravený vzoreček předkreslený na čtverečkovaném papíru.

Tímto způsobem si můžete uháčkovat nejen záclony do oken, ale i obruby poliček, ubrousky, nebo třeba lem polštáře.

Spojování háčkovaných motivů

Záclonky si můžete vyrobit také tak, že spojíte různé háčkované motivy: kolečka, hvězdičky, květy nebo čtverce, záleží jen na fantazii. Takové záclony pak můžou být buď v jedné barvě, v několika odstínech jedné barvy nebo pestrobarevné. Záleží jen na tom, aby ladily v interiéru, kde je chcete mít pověšené. K takovým záclonám si stejným způsobem můžete sháčkovat i ubrousek na stolek nebo další doplňky. I na háčkované čtverce, které budeme následně spojovat, můžeme použít jednoduchou filetovou techniku (viz obrázek se záclonkou s kočičkami).

Náš tip: Záclonky vypadají pěkně, pokud je během praní naškrobíte, necháte vysušit v rámu a případně ještě přežehlíte. Rám na míru si vyrobíte z latěk, na ně pak po celém obvodu zatlučete hřebíčky. Na ty budete mokrou záclonu napínat.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.