Clematis – návod k pěstování

Zahrada

Přidal janapk, dne 29. 05. 2016,  0x


Clematis, nebo také plamének, je rod asi 300 druhů převážně popínavých rostlin. Tyto trvalky jsou oblíbené pro své nádherné květy různých barev a velikostí. Kvetou jednotlivě nebo v květenstvích bíle, žlutě, červeně, růžově, fialově a modře v různých odstínech a jejich kombinacích. Jsou vhodné k pnutí po pergolách, plotech a dalších oporách. Stejně dekorativní jako jsou květy, je i jejich souplodí ochmýřených nažek.

Jak a kam vysadit clematis

Pro clematis (plamének) vybíráme teplé a slunné místo, může být i polostín, kde zároveň musíme zajistit stín, vlhko a chlad pro kořeny. Nejlépe ho ochráníme polštáři jiných trvalek, nebo zahrneme vyšší nejméně pěticentimetrovou vrstvou kompostu, případně posekané trávy. Clematis nikdy nevysazujeme na severní stranu!

Nejlepší čas pro výsadbu je jaro nebo podzim, rostlinu ale můžeme vysadit kdykoli během roku, kromě mrazivých a velmi horkých dní. Vysazujeme je asi půl metru od budoucí opory, pokud jich vysazujeme více vedle sebe, počítáme s rozestupem nejméně 40 cm.

Pro plamének si musíme připravit jámu nejméně 50 x 50 cm, do ní dáme nejdříve vrstvu štěrku (8 – 10 cm), teprve potom sypeme zeminu smíchanou s kompostem. Clematis má rád půdu bohatou na vápník, ten mu můžeme dodat smícháním zeminy s hrstí mletého vápence. Sazenici zahrneme o 10 cm výš, než byla zasazena v kontejneru. Půdu pevně přimáčkneme a pečlivě zalijeme, rostlinu přivážeme k opoře.

Péče o clematis (plamének)

Clematisy nemusíme nijak výrazně stříhat. Jen pokud už je proschlá, hlouběji ji seřízneme. Jinak u odrůd kvetoucích na jaře (květen/červen) postačí odstřihnout slabé výhony, odrůdy které kvetou v létě, zastřihujeme pravidelně. Pro řez je vhodné jaro i podzim, záleží na úvaze pěstitele. Pokud by se letní klematisy neseřezávaly, byly by odspodu holé a kvetly jen ve vrchní části.

Na zimu je nutné Clematisy chránit vrstvou kompostu, na jaře kvetoucí druhy pak ještě před mrazem chránit chvojím, rákosovou rohoží, netkanou textilií apod. Na jaře je přihnojíme Cereritem, později už hnojit nemusíme.

U jarních druhů je vhodné odkvetlé květy i s prvním párem listů odstřihávat, tím si zajistíme množství dalších květů.

Někdo květy nestříhá, protože chomáčky ochmýřených semen jsou velmi dekorativní. Je možné upravit jen část větví, tak aby dál kvetly, na zbytku pak ponechat semena. Vzhledem k tomu, že se tím rostlina dost vyčerpává, je dobré ji po odkvětu přihnojit.

Pokud se stane, že nám klematis začne odumírat, pravděpodobně bude zasažen chorobou Phoma clematidina (vadnutí plaménku). Původcem této choroby je houba, proto rostlinu postříkáme fungicidem. Na jaře pak postřik ještě opakujeme.

Někdy se stane, že nám čerstvě zasazená rostlina začne vadnout a vypadá, že se neuchytila. Rozhodně ji hned nevyrývejte. Nechte ji na stanovišti, v případě velkého sucha ji zalijte. Většinou se po počátečním šoku vzpamatuje ještě ten rok, nejpozději v roce následujícím.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.