Jak vybrat kondenzační kotel

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 22. 06. 2016,  0x


Kondenzační plynové kotle představují velice oblíbené řešení vytápění domácností i ohřevu vody. Svědčí o tom i fakt, že 80 % domácností topících plynem využívá právě kondenzačního kotle. Lidé si jej vybírají z řady různých důvodů. Jedním z nich je například i to, že kondenzační kotle musí odpovídají přísným ekologickým předpisům. Jestliže váháte, jaký kondenzační kotel vybrat, prozradíme vám, na co si dát při jeho koupi pozor.

Co je dobré vědět o kondenzačním kotli?

Kondenzační kotle jsou velice účinné, a to i ve srovnání s běžným plynovým kotlem. Na rozdíl od klasického plynového kotle, kde jsou spaliny včetně vodních par odváděny přímo do komína, kondenzační kotel je uzpůsoben tak, aby dokázal zužitkovat i teplo, které pochází z těchto spalin a par. Proto je neodmyslitelnou součástí kondenzačního kotle takzvaný výměník, kde se toto teplo kondenzuje a poté je využíváno pro předehřev vody v topném systému. Výsledkem je mimo jiné výrazné snížení teploty spalin, které jsou ve formě kondenzátu odváděny do odpadu.

Kritéria výběru kondenzačního kotle

U kondenzačního kotle je dobré zohlednit i topnou soustavu. Ideální je především taková, kde se pracuje s nízkou teplotou vody, jako je například u podlahového topení či u domácností, kde je počet radiátorů předimenzovaný.

Co se týče volby kondenzačního kotle, pamatujte, že starší či nezateplený dům bude vyžadovat kondenzační kotel s mnohem větším výkonem, než jaký by bylo zapotřebí do novostavby s dobrou izolací. Dále se je třeba rozhodnout, zda by se vám hodil spíše závěsný nebo stacionární kondenzační kotel. Co se týče praktického využití, do bytů se používají především závěsné typy, zatímco do prostornějších domů jsou často využívané stacionární kotle, neboť je možné jej umístit například do sklepa nebo technické místnosti.

Nevýhodou kondenzačního kotle je oproti klasickému poměrně vyšší cena. Ta se vám však v případě vhodného zapojení brzy vrátí, a proto se jedná o dobrou investici.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.