Jak vybrat plastová okna?

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 8. 06. 2016,  1x


Čeká vás výměna starých oken za nová plastová? Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že je to poměrně jednoduchá záležitost, v dnešní době je na trhu mnoho firem nabízejících plastová okna rozdílné kvality, a proto vám v dnešním článku poradíme, na co si dát při výběru plastových oken pozor.

Základní kritéria výběru plastových oken

Vzhledem k tomu, že okna nemají jen estetickou funkci, ale mají vás ochránit i před případným chladem nebo teplem, je třeba dát si na jejich výběru záležet. V první řadě pamatujte, že o dobré a špatné kvalitě může rozhodnout i nepatrný detail či milimetr, kde okno pořádně nesedí, a proto přenechejte měření i montáž opravdovým odborníkům, kteří zároveň ví, jaká šířka, výška či typ otevírání oken je ve vašem případě nejoptimálnější.

U plastových oken hraje velkou roli těsnění, které má za úkol ochránit vaši domácnost před zatékáním a co nejvíce zamezit úniku tepla ven. Na výběr přitom máte dva druhy těsnění, a to těsnění dorazové nebo středové. Zatímco těsnění dorazové má dvě těsnící roviny, těsnění středové má navíc ještě jedno těsnění uvnitř profilu, díky čemuž vás ochrání i před zatékáním během prudkých dešťů.

Kromě úniku tepla je taktéž důležité zamezit prostupu tepla do domácnosti. K tomu slouží takzvaná míra prostupu tepla profilem okna, která se vyjadřuje hodnotou Uf. Čím je hodnota ukazatele menší, tím méně tepla pronikne přes jeden metr čtvereční profilu rámu při rozdílu jednoho stupně. Kromě profilu je však nutné sledovat i míru prostupu tepla sklem, která se vyjadřuje v jednotce Ug. S tím souvisí výběr takzvaného dvojskla, jehož hodnota nesmí překročit Ug 1,2, nebo trojskla, kde je hodnota Ug nejčastěji 0,7 /0,6 / nebo 0,5, která je nejlepší.

Další parametry výběru plastových oken

S výběrem oken souvisí i dekor rámů. Ačkoliv se nejčastěji pořizují okna s bílým rámem, můžete zvolit i dekor imitující dřevo. Rovněž není problém zvolit jiný odstín u venkovní a jiný u vnitřní strany rámu.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
donlabuznik

donlabuznik 07. 05. 2018 17:50:45
0

Ahoj, já jsem zatím rekonstruoval jen půd, takže vím jen o kvalitních střešních oknech od atex. Kupoval jsem je za docela dobrou cenu na https://www.atex-shop.cz/g434/stresni-okna/ Vzhledem k mému napjatému rozpočtu to byla ideální volba.