Jak vyčistit hliník
Přidal janapk, dne 14. 05. 2016, 0x
V současnosti už sice není v domácnostech hliník tak rozšířený jako v době, kdy se z něj vyrábělo nádobí, přesto se ale tu a tam objevuje. Občas tedy nastane problém, jak a čím můžeme hliník vyčistit.
Čištění hliníku v domácnosti
Pro vyčištění běžně zašpiněného hliníkového výrobku můžeme vyzkoušet některou z rad našich babiček:
Ocet – je účinným čistícím a dezinfekčním prostředkem téměř na všechno. Také hliníkové předměty můžete čistit lázní z vody a octa namíchané v poměru 1:1.
Líh – zašpiněná místa otíráme hadříkem namočeným v lihu, dokud špína úplně nezmizí. Můžeme použít také dezinfekční prostředek na bázi isopropylu, napřílkad v lékárně běžně dostupné dezinfekční polštářky Isopropyl alkohol 70%.
Popel z cigeret – dokáže dobře čistit předměty z hliníku. Samozřejmě je to metoda dostupná jen v domácnostech, kde se kouří.
Jak na silně znečištěný hliník
Pokud je hliníkový předmět zašlý, silně znečištěný nebo už koroduje, nezbývá, než použít některý z chemických přípravků.
Brusná pasta – na hadřík naneseme některou z dostupných brusných past a otíráme předmět, dokud špína nezmizí. Podle potřeby přitlačíme. Stejným způsobem můžeme použít i „tekutý písek“ na nádobí.
Odmašťovací spreje – jsou vhodné u hořáků kuchyňských kamen a všude tam, kde se vyskytne mastná špína. Mastné místo postříkáme sprejem a po chvilce dočistíme hadříkem.
Kyselina solná – neboli chlorovodíková, je na čištění hliníkových předmětů opravdu hodně dobrá, přestože výrobce nedoporučuje na hliník použít. Je ale nutné pracovat s ní opatrně a dodržet postup:
Na předmět naneseme kyselinu kartáčkem (vhodný je například vyřazený zubní kartáček) a necháme krátce působit. Opravdu krátce, jen několik sekund. Ve chvíli, kdy začne na předmětu pěnit, ihned opláchneme vodou. Pokud je to nutné, dočistíme jemným mosazným kartáčem.
Zásaditým čističům se raději vyhněte, zanechávají na hliníku nevzhledné jakoby zašlé skvrny.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.