Jak vyčistit mosaz

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 28. 04. 2016,  0x


Máte ještě někde doma nebo na chalupě mosazné kliky? Co se týče životnosti, vydrží totiž opravdu dlouho. Aby však stále působily pěkným dojmem, je vhodné je jednou za čas pořádně vyčistit. Jak se ale taková mosaz čistí? Dozvíte se v dnešním článku.

Tipy na čištění mosazi

Ať už potřebujete vyčistit mosazné kliky, nádobí či jiné předměty vyrobené z mosazi, budete k tomu potřebovat rozhodně vodu. Jak je ale každému jasné, pouhou vodou se zašlosti nezbavíte. Proto si připravte roztok octa a soli. Ještě než se ale pustíte do samotného čištění, nezapomeňte nejprve zbavit mosazný předmět veškerého prachu, který se na něm usadil. Za pomoci hadříku a octo-citronového roztoku mosaz umyjte. Poté ji ještě přejeďte rozpůleným citronem nebo hadříkem namočeným v citronové šťávě. Nakonec vše omyjte teplou vodou. Aby se mosaz krásně leskla, nezapomeňte ji ještě vyleštit flanelovým hadříkem nebo kusem látky. Kromě roztoku octa a citronu můžete na mosaz rovněž použít kašičku z citronové šťávy a jedlé sody či případně kuchyňské soli. Při nanášení této směsi vždy dbejte na to, abyste jí předmět natírali ve směru materiálu. Jen tak předejdete případnému poškrábání.

Co se týče typických přípravků na čištění mosazi, můžete vyzkoušet Sidol neboli Sitol. Než se jej ale rozhodnete aplikovat, natáhněte si gumové nebo latexové rukavice, které ochrání vaše ruce před případným podrážděním. Jakmile přípravek v tenké ale rovnoměrné vrstvě na mosazný předmět nanesete, nechte jej přibližně pět minut působit a poté jej hadříkem setřete. Postup opakujte, dokud nebude mosaz dle vašich představ. Nakonec ji opět omyjte teplou vodou a vyleštěte, aby zářila čistotou.

Na čištění mosazných předmětů však nikdy nepoužívejte žádné drsné předměty, jako jsou například drátěné kartáče nebo drátěnky. Tím byste ji nenávratně poškrábali. Raději dejte přednost jemnějším metodám například s využitím dětského zubního kartáčků, houbičky na nádobí nebo jemných čistících hadříků.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.