Jak uchovat medvědí česnek
Přidal katerinadoul, dne 9. 05. 2016, 0x
Ačkoliv má v názvu česnek, představuje de facto jednu z nejzdravějších bylin, které se u nás vyskytují. Vůní nám připomíná klasický česnek, svým vzhledem pro změnu konvalinku. Medvědí česnek však v přírodě jednoduše poznáte podle charakteristické česnekové vůně. Vzhledem k tomu, že je čerstvý medvědí česnek k dostání pouhé dva měsíce, a to od března do května, podíváme se v dnešním článku na to, jak si jej uchovat po zbývající měsíce roku.
Jak uchovat medvědí česnek čerstvý
Jestliže jste se vydali na sběr medvědího česneku a rádi byste jej měli alespoň pár dní doma čerstvý, připravte si sklenici s vodou. Podobně jako ostatní bylinky i medvědí česnek přežije tři až pět dnů ve sklenici s vodou. Poté však začne rychle uvadat. Jestliže vidíte, že takové zásoby medvědího česneku nemůžete během pár dnů zkonzumovat, raději si jej zamrazte. Takto jej můžete použít, kdykoliv budete potřebovat. Další možností, jak krátkodobě uchovat medvědí česnek čerstvý, je vložit jej důkladně omytý i se stonky do lednice. Poslední oblíbenou variantou skladování čerstvého medvědího česneku je zabalit jej do vlhké utěrky a opět jej strčit do lednice. Utěrka mu dodá potřebnou vlhkost, díky níž si po dobu pár dnů zachová svou barvu, vůni i chuť.
Uchovejte si medvědí česnek po celý rok
Medvědí česnek je možné samozřejmě nasekat a usušit. Poté jej můžete přidávat do jídla jako koření. Sušený česnek uchovávejte v dobře uzavřené sklenici či papírovém sáčku. Sušením ale bohužel medvědí česnek ztrácí na síle, vůni a chuti. Proto je lepší variantou jej omýt, nasekat, osušit a v dobře uzavřené krabičce jej zamrazit. Nezapomeňte však zvolit nějakou dobrou krabičku. Jinak by hrozilo, že česnek natáhne vůně různých surovin, které v mrazáku máte.
Jestliže máte rádi tu krásnou česnekovou chuť, můžete hrst lístků přidat i do vašeho oblíbeného oleje. Nejčastěji se používá olivový. Nechte jej louhovat přibližně tři týdny a poté jej sceďte. Takto můžete mít medvědí česnek k dispozici po celý rok. Kromě oleje si z medvědího česneku můžete taktéž vyrobit klasické pesto, které se pak výborně hodí k přípravě mnoha pokrmů. K výrobě pesta budete potřebovat kvalitní olivový olej, čerstvý medvědí česnek a sůl. Pak už stačí jen mixovat, dokud nebude mít pesto optimální konzistenci.
Jak uchovat medvědí česnek v podobě nápoje?
Zajímavý způsob, jak mít po ruce medvědí česnek po celý rok, je vyrobení léčivé tinktury, kterou je možné užívat denně, a to v dávce 10 až 15 kapek rozředěných vodou. Tinkturu připravíte velice snadno. Budete k tomu potřebovat zavařovací sklenice, do kterých nasypte libovolné množství omytého a nasekaného medvědího česneku. Do takto naplněných sklenic poté nalijte alkohol. Zvolit můžete obyčejný 40% líh nebo případně vodku či domácí slivovici. Poté je nutné nechat uzavřené sklenice zrát na temném místě při pokojové teplotě přibližně tři týdny. Nakonec hotovou tinkturu přeceďte do uzavíratelných lahví.
Kromě tinktury představuje další alternativu zdravého nápoje z medvědího česneku víno. K jeho přípravě budete potřebovat hrnec se čtvrt litrem kvalitního bílého vína, do kterého přisypte hrst čerstvého medvědího česneku. Jakmile se směs krátce povaří, nechte ji dobře vychladnout. Nakonec do ní přidejte ještě jednu až dvě lžičky medu. Jestliže chcete nakopnout svou imunitu, užívejte doušek vína z medvědího česneku každý druhý den.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.