Jak vyčistit čalouněnou sedačku

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 14. 04. 2016,  0x


Konečně jste si udělali pohodlí a usadili se do vaší oblíbené sedačky, ale pohled na zašlé čalounění vás okamžitě probral z odpočinkové chvíle? Na každém čalouněném gauči je časem bohužel vždy vidět určitá opotřebovanost. Větší znečištění navíc ještě hrozí v případě, že máte děti nebo domácí mazlíčky. Proto se dnes podíváme na zoubek tomu, jak jednoduše a efektivně vyčistit čalouněnou sedačku.

Tipy na běžné čištění sedačky

Na běžnou zašlost by vám měl dobře posloužit vysavač s mokrým vysáváním. V mnoha domácnostech se takový vysavač dnes již nachází. Pokud jej však nemáte, v blízkém okolí určitě najdete firmu, která tyto vysavače pronajímá i včetně vhodných čistících přípravků. Navíc mnohé společnosti nabízí jak mokré, tak i suché čištění. Nemusíte tak čekat dva dny, až vaše čalouněná sedačka zcela uschne.

Další možností je rovněž použití pěnového čističe, který aplikujete na sedačku a necháte chvíli působit. Poté sedačku vyčistěte žínkou či velice jemným kartáčem. Jednou z babských rad je rovněž použití vody a pracího prostředku. Připravte si jemný silonový kartáček a pomocí tohoto roztoku důkladně vyčistěte vaši pohovku.

Zdá se vám, že barva pohovky je již trochu nevýrazná? Zkuste ji po kompletním čištění přetřít hadříkem namočeným v roztoku vody s pár kapkami octa, který by měl sedačce navrátit ztracený šmrnc.

Chytře a efektivně na skvrny na čalouněné sedačce

Jednou z nejčastějších nehod na čalouněných pohovkách bývá rozlité červené víno. Pokud vás tato nepříjemnost potkala, připravte si bílou papírovou utěrku či ubrousek a nejprve z pohovky vysajte veškerou tekutinu. Obecným pravidlem je, že každou skvrnu je třeba čistit od krajů do středu. Jakmile je všechna tekutina pryč, zkuste polité místo potřít rozkrojeným citronem nebo nastříkat kyselinou citronovou. Poté důkladně omývejte vodou. S čištěním však neotálejte, jakmile skvrna zaschne, již ji z pohovky nedostanete.

Máte-li doma děti, může se jim čas od času stát nehoda s rozlitým kakaem. V takovém případě postupujte jako u skvrny od kávy. Připravte si roztok vody a prostředku na nádobí nebo šamponu a jemnými pohyby kartáčku skvrnu postupně odstraňte. Obdobný postup můžete použít i u vylitého piva či fleku od kečupu.

Jestliže se vám stane, že na vaší béžové pohovce objevíte nějakou malůvku od vašich dětiček, nezoufejte. Řešením je čištění za pomoci neředěného saponátu. Nakonec sedačku dočistěte pomocí vaty a teplého lihu. V případě dětí bohužel někdy můžete narazit i na nalepenou žvýkačku. První pomocí je ledová kostka, kterou je nutné na žvýkačku přitlačit. Jakmile žvýkačka povolí, seškrábněte ji. Aby po ní nezůstal flek, přetřete postižené místo lihem.

Máte-li rádi svíčky, může se někdy stát, že nechtěně kápnete vosk na sedačku. V takové chvíli je třeba vytáhnout piják a žehličku. Tato kombinace zvládne skvrnu od vosku zaručeně odstranit.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.