Jak vybrat hvězdářský dalekohled

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 15. 06. 2016,  0x


Zajímáte se o astronomii či zkrátka jen obdivujete monumentálnost vesmíru a čas od času pozorujete hvězdy? Bez dalekohledu to ovšem není příliš ono, co myslíte? Proto vám dnes poradíme, jak vybrat ideální hvězdářský dalekohled, se kterým se budete moct každý den kochat krásami oblohy.

Typy hvězdářských dalekohledu

Mezi základní druhy hvězdářských dalekohledů patří refraktor neboli čočkový dalekohled a reflektor neboli zrcadlový dalekohled. Zatímco čočkový dalekohled je založen na principu soustavy čoček, zrcadlový dalekohled využívá práce se soustavou zrcadel. V případě, že s pozorováním vesmíru teprve začínáte, bude se vám pravděpodobně více hodit čočkový dalekohled, se kterým lze výborně pozorovat jasnější objekty, jako je například Měsíc nebo planety. Naproti tomu zrcadlový dalekohled slouží spíše k pozorování mlhovin, komet, galaxií či hvězdokup. Zrcadlový dalekohled se zároveň řadí k nejkvalitnějším hvězdářským dalekohledům.

Kritéria výběr hvězdářského dalekohledu

V případě, že už víte, k jakému typu hvězdářského dalekohledu se přikloníte, nezapomeňte zvážit i další parametry. Jedním z nich je i průměr teleskopu. Čím menší a slabší objekty chcete pozorovat, tím se vám bude hodit teleskop s větším průměrem, neboť obecně platí, že čím je průměr objektivu větší, tím je zároveň i lepší jas a zvětšení dalekohledu. Na základě ohniskové vzdálenosti se dále rozlišují dalekohledy s menším rozlišením a dalekohledy s větším rozlišením. Dalekohledy s menším rozlišením mají zpravidla stabilnější a širší obraz. Zároveň však s nimi nemůžete na větší vzdálenost vidět detaily jako v případě dalekohledu s větším rozlišením. U toho je naopak nevýhodou větší nestabilita a neostrý obraz. Řešením je však použití stativu.

S hvězdářským dalekohledem souvisí i typ montáže dalekohledu. Pro pozorování větších pozemských objektů, jako je například Slunce, planety nebo Měsíc, bude vhodná alt-azimutální montáž, která připomíná fotografický stativ. Naopak tradiční paralaktická montáž využívá otáčení kolem jedné osy, a tak máte pozorovaný objekt stále v zorném poli.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.