Jak odstranit plíseň v bytě

Praktické rady

Přidal janapk, dne 22. 04. 2016,  0x


Pokud se vám na zdi objevují tmavé flíčky, které se postupně rozrůstají, je to neklamná známka toho, že se vám v bytě usadila plíseň. Kromě toho, že plíseň není vítaná z estetického hlediska, je nebezpečná po zdravotní stránce. Dlouhodobé vdechování plísňových spor vede k různým, převážně respiračním, zdravotním komplikacím a alergiím. Různé vyrážky, rýma, pálení očí, kašel nebo problémy s dýcháním jsou průvodními projevy začínající kontaminace plísněmi v bytě. Později se mohou dostavit závažnější problémy způsobené toxikací plísňovými sporami, jako jsou bolesti  hlavy či zvýšená, ničím nevysvětlitelná únava.

Jak předejít rozšíření plísně v bytě

Plíseň se usazuje v bytech, které jsou nedostatečně větrané a vlhké. Pokud vzdušná vlhkost v bytě přesáhne  60%, je výskyt plísní pravděpodobnější. Nejjednodušší prevence je tedy dostatečné větrání a vytápění místnosti.Ve starší zástavbě je řešením zateplení fasády domu. Pokud to není možné, můžeme ošetřit vnitřní stěny koncentrovanými dezinfekčními roztoky určenými k ošetření vnitřních omítek proti plísním, houbám a bakteriím.

Výborné jsou i menší absorpční nádobky (Ceresit), které přeměňují vzdušnou vlhkost na kapalinu. Tu pak pravidelně z nádobky vyléváme.

Odstranění plísně ze  zdi

Nejjednodušší způsob, jak zlikvidovat plíseň na menší ploše, je postřik speciálním přípravkem, jako je například Savo proti plísni. Jde o rychlou a účinnou metodu, která nás plísně zbaví celkem snadno. Postříkáme napadené místo a plíseň ihned odstraníme. Poté stačí omýt důkladně všechny plochy v místnosti dezinfekčním prostředkem. Hadr pak radši zlikvidujte, plísňové spory jsou totiž dost zarputilé a mohou vás potrápit opakovaně.

Jestli se plíseň rozrostla na více místech, například v důsledku havárie nebo povodní podmáčených zdí, bude pravděpodobně nutné radikálnější řešení. Zde musí nastoupit vysoušeče, osekání napadené omítky a natažení nové, ošetření sanačními prostředky, výmalba barvou s protiplísňovou úpravou a hlavně důkladné intenzivní odvětrávání a udržování stabilní teploty v bytě.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.