Jak vyčistit mince

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 28. 04. 2016,  0x


Jste vášnivým sběratelem mincí nebo vás zkrátka jen numismatika zajímá a doma se vám v sekretáři povaluje několik mincí? Jestliže se u vás najdou staré nebo i současné mince, které jsou jakkoliv zašlé, co byste řekli tomu, že je pomocí pár jednoduchých kroků opět rozzáříte?

Způsoby čištění mincí

První způsob čištění spočívá v použití běžných kuchyňských pomocníků, jakými jsou ocet, kyselina citronová nebo citron a sůl, která čištění podstatně urychlí. Z těchto surovin si připravte roztok, do kterého mince ponoříte. Již po chvíli budete moci pozorovat, jak se špína a nechtěná zašlá patina z mincí uvolňuje. Abyste dosáhli ještě většího lesku, nezapomeňte mince nakonec usušit a vyleštit pomoci jemného hadříku.

Klasická špína se dá však z mincí dostat i díky obyčejné horké vodě. Pokud se vám bude zdát, že voda na nečistoty nestačí, můžete k ní přidat mýdlo nebo nějaký saponát, který má neutrální pH. Stačí si namydlit ruce a v těch mince postupně promnout. Jakmile se vám budou mince zdát čisté, opláchněte je a poté dobře vysušte. Na pomoc si můžete vzít i fén, který vám práci podstatně urychlí.

Co se týče zlatých a stříbrných mincí, jejich čištění je poměrně snadné. Horší je to u mincí měděných. Mnozí si jejich patinu často pletou s neušlechtilou patinou, kterou tvoří houbovitá měděnka. Tu je z mince vždy nutné odstranit.

Při čištění mince buďte vždy velice opatrní, abyste ji jakkoliv neznehodnotili. To samozřejmě platí především u cenných mincí. V žádném případě si tak na mince neberte kartáč. Na pomoc si raději vezměte jemný hadřík, speciální čistící hadřík, jemný štěteček či gumu, která vás rovněž může nepatrných nečistot hravě zbavit. U železných mincí musíte být zvláště opatrní, aby mince nechytly rez. V takovém případě je to téměř nenávratné poškození. Jestliže vás trápí jemný nános měděnky, použijte měkký dětský kartáček nebo houbičku na nádobí, která má z jedné strany umělohmotné drátky.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.