Jak postavit drátěný plot

Praktické rady

Přidal janapk, dne 21. 06. 2016,  1x


Sice nepůsobí nijak dekorativně, ale má své výhody. Drátěný plot má nízkou pořizovací hodnotu a dokážete si ho postavit sami.

Nejdříve trochu právničiny:

Stavba plotu je stavba a musíme ji ošetřit na úřadech. Pokud stavíme plot s betonovou podezdívkou, je nutné stavební povolení. U plotů bez podezdívky platí jen ohlašovací povinnost. Pokud je plot hranicí pozemku, kde máte souseda, musí i on s plotem souhlasit.

Stavba plotu z pletiva krok za krokem

  1. Zaměříme si pozemek, který chceme oplotit a označíme si místa, kde budou stát sloupky. Stavíme je ve vzdálenosti asi 2,5 m od sebe.
  2. Na označených místech si vyhloubíme jámy pro zakotvení sloupků v rozměrech 30 x 30 cm o hloubce nejméně půl metru.
  3. Do připravených děr umístíme do suchého betonu sloupky. Hadicovou vodováhou ověříme stejnou výšku u všech sloupků (ve svahu se kontroluje shodná výška nad terénem). Zkontrolujeme i svislou polohu. Srovnáme je ještě  před zatvrdnutím betonu. Rohové sloupky podepřeme vzpěrami proti tahu pletiva. Vzpěrami můžeme zajistit i středové sloupky.
  4. Po zatvrdnutí betonu můžeme přistoupit k samotné montáži. Začneme natažením tří nosných drátů, nahoře, uprostřed a dole u paty sloupků. K prvnímu sloupku drát připevníme několikanásobným ovinutím na konci nebo po změně úhlu plotu drát připevníme k napínáku a dobře vypneme.
  5. Na sloupky a nosné dráty upevníme pletivo. Na prvním sloupku pletivo zajistíme vázacím drátem. Na napnutý horní a dolní nosný drát se zavěsí tak,  že rozpleteme jeho oka a přes drát je znovu spojíme. K prostředním nosným drátům   přichytíme pletivo slabším vázacím drátem a vypneme lanovým nebo řetězovým napínákem.

Náš tip: pokud vás děsí představa kopání děr pro sloupky a nutnost betonáže, doporučujeme použít zemní vruty. Usazení jednoho plotového sloupku trvá sotva pět minut a celou stavbu snadno zvládnete za víkend.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
donlabuznik

donlabuznik 29. 06. 2018 14:58:03
0

Jak vidím, postavit drátěný plot není žádná legrace, jsem tedy moc rád, že při výstavbě našeho domu jsem tuto práci nechal na profesionálech z http://www.amstor.cz/