Jak vybrat klimatizaci

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 8. 06. 2016,  1x


Také se vám zdá, že každé léto je teplejší a teplejší? Pravděpodobně to není jen váš pocit. Tuto skutečnost potvrzuje i fakt, že klimatizace se stává stále více standardním vybavením domácností, obchodů i kanceláří. V případě, že o ní také uvažujete, v dnešním článku vám prozradíme, na co si dát při jejím výběru pozor.

Typy klimatizací

Mezi základními druhy klimatizací rozlišujeme mobilní a nástěnné neboli montované klimatizace. Jestliže byste rádi klimatizaci, kterou můžete dle libosti přesouvat po domě, sáhněte po mobilní klimatizaci. Stačí, abyste ji umístili v blízkosti okna, ze kterého můžete jednoduše vysunout hadici. Další možností je otvor skrz zeď, kde může být hadice  ukotvena stále. Připravte se však, že nevýhodou mobilní klimatizace je poměrně vysoká hlučnost.

Na rozdíl od mobilní klimatizace nástěnná klimatizace vyžaduje pomoc profesionálů. V případě nástěnné klimatizace je třeba instalovat její dvě části, a to vnitřní jednotku, která patří do dané místnosti, a kondenzační neboli venkovní jednotku, kterou je nutné ukotvit venku. U této klimatizace je rovněž nutné zamyslet se nad konkrétním umístěním v místnosti tak, aby toto trvalé řešení s designem interiéru ladilo. Je jen na vás, zda dáte přednost umístění na stropě, pod stropem, v části okna či na stěně. V případě umístění v části okna můžete taktéž využít takzvanou okenní klimatizaci, které je jakýmsi kompromisem mezi mobilní a nástěnnou klimatizací. Zatímco její tichá část je umístěna uvnitř domácnosti, kompresor je venku.

Další kritéria výběru klimatizace

Aby vám klimatizace dobře sloužila, je třeba zohlednit i její výkon. S tím souvisí i to, kolik místností a jak velký prostor bude klimatizace chladit. Pokud budete s klimatizací ochlazovat větší prostor, než jaký je schopná zvládnout, připravte se na vyšší spotřebu a zároveň podstatně menší chlazení. Každou místnost je tak třeba do výkonu klimatizace připočítat zvlášť. Dle výkonu rozlišujeme klimatizace, které zvládnou ochladit prostor od 10 m2 až po celý dům.

Co se týče dalších funkcí, praktický je například časovač, díky kterému si můžete jednoduše nastavit čas a dobu chlazení. Zároveň si můžete pořídit klimatizaci, která dokáže i topit.

Pokud jde o cenu, nejlevnější typy klimatizací začínají přibližně na 8 000 Kč.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
LiborrN

LiborrN 16. 08. 2021 14:55:33
0

Pokud někdo klimatizaci teprve vybírá, nebo o ní kvůli omezeným finančním možnostem zatím neuvažuje, může využít i jiné způsoby, jak se doma alespoň trochu ochladit. Jedním z nich jsou třeba misky z ledem – před jednu z nich je možné postavit větrák, který je cenově dostupnější. Pomoct může i správné větrání nebo pokojové rostliny. Další tipy jsou třeba tady https://tvujspravce.cz/klimatizace-do-bytu-jakou-poridit/