Jak odstranit graffiti

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 2. 09. 2016,  0x


I když se graffiti považuje za druh pouličního umění, nikoho z vás pravděpodobně nepotěší takový dáreček od umělce na fasádě vašeho domu či plotu. Je pravdou, že trend graffiti pozvolna upadá, ale i přesto je ještě mnoho fasád dennodenně poškozovaných spreji a barvami, a proto se v dnešním článku podíváme na to, jak odstranit graffiti.

Prevence před graffiti

Nejúčinnější zbraní v boji proti poškozené fasádě je samozřejmě prevence. Bydlíte-li v místech, kde často dochází k takovému druhu vandalismu, je dobré o nějakém typu ochrany domu, plotu či garáže uvažovat. Jedním z preventivních opatření může být pořízení kamery nebo alespoň zdařilé makety kamery, která by mohla umělce od úmyslu vytvořit umělecké dílo přímo na vašem domě odradit.

Dalším opatřením pro snadnější odstranění graffiti je tzv. antigraffiti nátěr. Existují dva druhy nátěrů. Prvním je jednorázový antigraffiti nátěr, který na fasádě vytvoří ochranu. Ta se ovšem po jednom mytí setře. Cenově se tento nátěr pohybuje kolem 80 – 120 Kč za metr čtverečný. Výhodou tohoto nátěru je výborná prodyšnost, díky čemuž je vhodný i na nátěry památkově chráněných objektů. Druhým typem je tzv. permanentní ochrana, která není samozřejmě navždy, ale vydrží až 25 umytí. Cenově se pohybuje kolem 150 – 300 Kč za metr čtverečný. Aplikace obou druhů nátěrů je velice jednoduchá a měla by probíhat na čistou fasádu v rozmezí teplot 10  °C – 30°C. 

Tipy na odstranění graffiti

Pokud jste ovšem prevenci nestihli a vaši fasádu již zdobí umělecký výtvor, nic není ztracené. V boji s graffiti musíte vytasit ty nejúčinnější zbraně, a to chemikálie. K účinným chemikáliím patří ředidla nebo jejich směsi, gely či pasty, které při reakci se spreji použitými na graffiti naruší pojivo barvy a ta jde pak snadněji umýt. Dejte si ovšem pozor, některé přípravky mohou fasádu poškodit, a proto je vždy dobré poradit se s odborníkem, který dokáže identifikovat použité barvy i druh fasády.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.