Jak vyčistit parkety

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 19. 04. 2016,  0x


Parkety, které byly dříve součástí každého domu či bytu, jsou dnes opět velmi ceněné a dokonce považovány i za moderní. Péče o parkety však vyžaduje podobně jako ostatní dřevěné plochy více úsilí než dnes všudypřítomná plovoucí podlaha či nějaké druhy linolea.

Běžné čištění parket

V případě klasických parket budete zcela jistě potřebovat vysavač a nějaký hadr nebo spíše šikovnou utěrku na podlahu. Abyste vždy pečlivě odstranili prach z parket, začněte luxováním a poté setřete podlahu pomocí vlhkého hadru. Mějte ale na paměti, že voda parketám rozhodně nesvědčí, a proto hadr důkladně vyždímejte. V případě, že podlaha nebude suchá maximálně do jedné minuty, je to známka toho, že používáte až příliš vody.

Čištění skvrn na parketách

Do vlažné vody můžete čas od času přidat i čistící prostředek, zvláště pokud jste na parketách objevili nějakou skvrnu. Při jeho výběru dbejte zejména na to, aby měl neutrální pH. Na skvrny je rovněž možné použít běžný mýdlový čistič přidaný do vlažné vody. Dojde-li však k takové nehodě, že na parketách objevíte například žvýkačku, zkuste rychlou pomoc v podobě kostek ledu v sáčku. Bohužel někdy se můžeme setkat i s važnějšími skvrnami - například od asfaltu - pak je zapotřebí použít líh. Při čištění však postupujte velice opatrně.

Abyste parkety uchovali co nejdéle krásné, snažte se vyhnout tomu, aby se na ně dostaly nečistoty, jako je například štěrk či písek, které mohou parkety bohužel poškrábat. Když už se nějaká rýha či škrábanec časem objeví, je nutné sáhnout po smirkovacím papíru. Jakmile bude rýha vybroušena, nezapomeňte nanést podobný lak a nakonec i olej, který parkety dobře ošetří.

Parkety si zaslouží pravidelnou péči alespoň jednou až dvakrát za rok. Pokud jsou však vaše parkety vystaveny velkému pohybu, je dobré je řádně ošetřit i mnohem častěji. Aby se zvýšila odolnost parket, nezapomeňte také pravidelně aplikovat leštící prostředek, který je ochrání před různými oděrkami.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.