Jak vybrat indukční varnou desku

Kuchyně

Přidal katerinadoul, dne 2. 05. 2016,  0x


Zařizujete kuchyň či vám jen váš sporák vypověděl službu? Jestliže přemýšlíte nad pořízením varné desky, máte na výběr hned ze tří možností, a to plynové, sklokeramické a indukční varné desky. V dnešním článku se podíváme na zoubek poslední zmíněné variantě.

Tipy, jak vybrat indukční varnou desku

Výhodou varných desek je obecně nízká hmotnost a jednoduchá manipulace. Pokud máte doma děti, jistě oceníte i vysokou bezpečnost během používání varné desky. Varné desky jsou oproti sporákům i méně náročnější na čištění. Mezi nevýhody však patří absence ochranného poklopu, a tak si musíte dávat pozor, aby vám na desku například něco nespadlo. Varnou desku vám rovněž musí přijít nainstalovat zkušený odborník.

Největší výhodou indukčních varných desek je, že nedochází k ohřívání varných zón. Hrnec se totiž ohřívá za pomoci magnetizmu, kdy vznikají indukční proudy. Nemusíte se tak bát, že byste se během vaření o indukční desku spálili, tak jak tomu je u jiných typů varných desek. Co se týče bezpečnosti, při výběru indukční varné desky si dejte pozor, aby měla ochranu proti vznícení oleje, která vás ochrání před možným vznikem požáru. Výhodou taktéž je, aby deska byla vybavena ochranou proti přepětí a podpětí, která je dobrou prevencí před případným zničením desky.

Se zapojením indukční varné desky souvisí i nezbytné napájení. Jestliže jste se rozhodli pro menší indukční varnou desku, pravděpodobně si vystačíte s klasickou zásuvkou na 230 V. U větších a energeticky náročnějších desek bude třeba připravit dvě nezávislé zásuvky na 230 V a 400 V. Možné je rovněž připojení do třífázové zásuvky, ale to bohužel není proveditelné v každé domácnosti. Proto si vždy raději ověřte, jak lze danou indukční varnou desku zapojit.

Rozdíly mezi indukčními varnými deskami

Standardní indukční deska má zpravidla čtyři varné zóny. Velice praktická je ale indukční varná deska, která nemá přesně vymezené varné zóny, a proto ji můžete využít po celé ploše. Připravte se však, že se jedná o jednu z nejdražších varných desek. Celkový rozměr indukční varné desky i počet plotýnek závisí na prostoru, který máte pro desku vyhrazen. Vícečlenné rodiny však jistě užijí větší desku, zatímco dvoučlenným rodinám bohatě postačí i menší plocha se dvěma plotýnkami.

Jestliže byste rádi ušetřili, investujte do indukční varné desky, která má příkon alespoň 7 000 W a více. U nižších příkonů bohužel čekejte i mnohem pomalejší přípravu pokrmů, s čímž souvisí i větší spotřeba energie.

Jednotlivé modely indukčních desek se rovněž liší dle funkcí. Mezi nejčastější funkce patří například dotykové ovládání, časovač, bezpečnostní dětská pojistka, hlasatel úbytkového tepla, rozpoznání velikosti nádobí nebo automatické vypínání.

Při pořizování indukční varné desky nezapomeňte i na vhodné nádobí, které bude odpovídat požadavkům dané desky.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.