Rajčata: výsev a pěstování

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 3. 05. 2016,  0x


Nechutnají vám rajčata z obchodu, která se jim podobají jen vzhledem, ale o chuti a vůni si mnohdy můžete nechat jen zdát? Není nic lepšího, když si můžete čerstvé rajče utrhnout přímo na vlastní zahrádce. Zajímá vás, jak vypěstovat chutná rajčata? Dozvíte se v dnešním článku.

Jak pěstovat rajčata

Základním kritériem pěstování rajčat je výběr místa, kde rajčata chcete pěstovat. Jiný druh rajčat se totiž hodí pro skleník či foliovník, balkon nebo venkovní záhon. Na balkonech se těší velké popularitě především chutná a drobná cherry rajčátka. Na balkonech nebo pod mulčovací fólií můžete ale taktéž pěstovat keříčková rajčata. Rostou totiž poměrně nízko u země. V souvislosti s keříčkovými rajčaty je třeba myslet na jejich pravidelné tvarování, které zajistí, že uvnitř keříčku bude vždy dostatek světla. 

Naopak tyčková rajčata vyžadují pro svůj růst prostor. Jejich stonek taktéž musí být připevněn provázkem k tyčce. Vzhledem k tomu, že tyčková rajčata mohou dorůstat výšky až 150 cm, je vhodné je včas připevnit k nějaké opoře, jako je například spirála nebo dřevěná tyčka. Jakmile stonek dosáhne patřičné výšky, vždy zaštípněte hlavní výhon. Jen tak se nebude rostlinka vysilovat a živiny poputují do plodů. V případě, že byste na konci srpna nezaštípli vegetativní vrchol, všechna rajčátka by nestihla dozrát. Proto raději dejte přednost tomu, aby se na rostlince urodilo sice početně méně ale chuťově kvalitnějších plodů.

Co se týče sazeniček, vždy důkladně zkontrolujte, zda je sazenice dobře vytažená, má temně zelené listy a bohatý kořenový systém, který je důležitý pro to, aby se sazenice rajčete opravdu uchytila.

V případě, že chcete použít semena, je lepší si z nich v truhlících předpěstovat malé sazeničky. Začít můžete přibližně dva měsíce před tím, než je plánujete přesadit do záhonku. Semena rajčat sejte přibližně dva centimetry hluboko. Až se objeví na rostlince dva až tři lístky, je správný čas je přesadit do květináčů o průměru šest až osm centimetrů. Sazeničky potřebují pro svůj růst dostatečné světlo, nikoliv přímé sluneční paprsky. Semena rajčat je samozřejmé možné vysévat rovnou do záhonku. K tomu je však zapotřebí teplé klima, které se u nás nachází pouze na jižní Moravě. I tak ale není zárukou, že vám za těchto podmínek plody rajčat dozrají. Navíc jsou mnohem více náchylnější k různým chorobám.

S pěstováním rajčat je třeba dbát i na řádnou zálivku. Důsledkem nedostatečné zálivky jsou často popraskaná či jinak deformovaná rajčata. Nikdy je však nezalévejte v době, kdy nejvíce svítí sluníčko. Rostlinky rajčat by tak dostaly obrovský šok. Raději si pro zalévání vyhraďte čas ráno nebo večer. Rajčata ale nikdy nezalévejte na listech, jinak by vám brzy začala uhnívat. To samé platí v případě nadměrné zálivky. Jestliže rostliny rajčat přelijete, hrozí, že časem začnou uhnívat i kořeny. Ideální proto je, kdy jsou rostlinky rajčat umístěné na dobře větraném a slunečném místě, které růstu rajčat prospívá. Kromě pravidelné zálivky je taktéž nutné záhon s rajčaty zbavovat veškerého plevelu, který by jim ubíral živiny. V případě, že se vám zdá, že je půda málo vyživená, můžete ji pravidelně přihnojovat.

Kdy a jak sázet rajčata

Jestliže už víte, kam rajčata umístíte, připravte se na jejich výsadbu. Ideálním období pro výsadbu rajčatových sazenic je druhá polovina května, kdy se snižuje riziko nočních a ranních mrazíků. V případě, že je výjimečně teplé počasí, můžete začít s výsadbou již koncem dubna. Na noc je však dobré sazeničky zakrýt zahrádkářskou fólií.

Rajčata vyžadují pro svůj růst teploty v rozmezí 21 °C až 24 °C. V případě, že se teplota pohybuje podstatně výše nebo naopak níže, rajčata přestávají růst. Pokud se vyskytujete v chladnější oblasti, dejte raději přednost pěstování rajčat ve foliovníku nebo skleníku.

Rajčata na jaře sázejte do dobře prokypřené a vyživené půdy, kterou je dobré před výsadbou ještě na povrchu trochu přihnojit. Dejte si však dobrý pozor, aby s čerstvě pohnojenou půdou nepřišly do styku kořeny rajčat. Do hloubky třiceti centimetrů je taktéž vhodné ještě před hnojením dobře zapracovat na živiny bohatý kompost. Rajčata tak budou mít pro svůj růst všechny důležité živiny. Pamatujte, že rajčata by nikdy neměla být přehuštěná, a proto je třeba vylamovat přebytečné výhony. Jen tak se k plodům dostane dostatek živin pro jejich růst.

Sklizeň rajčat závisí na daném druhu. Obecně lze ale říci, že první rajčátka se začínají sklízet po dvou měsících od zasazení. V případě, že omylem utrhnete rajče, které není ještě z jedné strany dozrálé, nechte jej na teplém místě dojít.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.