Obklady do kuchyně - fotogalerie, inspirace

Kuchyně

Přidal kitchen, dne 27. 11. 2020,  0x

Obklady do kuchyně - fotogalerie, inspirace

Kuchyně je velmi důležitou součástí celé domácnosti. Je místem praktickým, ale zároveň prostorem, které dělá domov domovem. Vůně, které se z kuchyně linou, provoní celý byt a dodají bytu i domu útulnou a charakteristickou atmosféru. Kuchyně by měla být v ideálním případě sladěna se zbytkem bytu. Jedná se především o styl. Nehodí se například kombinovat industriální obývací pokoj s provensálskou romantickou kuchyní. I když proti gustu. Pomoci mohou například jemné prvky, které se prolínají celou domácností. Může se jednat o barvu nebo třeba obklady. A jaké obklady se hodí nejen do kuchyně?

Ať už rekonstruujete starší dům nebo zařizujete novostavbu, musíte při vybavování kuchyně řešit hromadu více či méně důležitých věcí. Dnes se zaměříme na obklady v kuchyni, které jsou důležité po stránce praktické i estetické. Obklady mají totiž tu funkci pozvednout design kuchyně na vyšší úroveň, nebo naopak ji degradovat. Zároveň musí být praktické, neboť se v kuchyni setkávají s větším teplem, vlhkem i párou. Někdy je těžké rozhodnout se, co je pravé ořechové. Ke správnému výběru by vám měl pomoci i fakt, že obklady neměníte každý den. Zpravidla se výměna obkladů plánuje jednou za 10-20 let. I proto je dobré volit obklady nadčasové. V případě, že se chcete s designem vyřádit, žádný problém. Ostatní prvky v interiéru by měly být ale decentnější.

Styl v hlavní roli

Vždy, než začnete vybírat podlahu, pracovní desku, obklady a další doplňky, měli byste si ujasnit styl a hlavně konkrétní podobu kuchyňské linky. Samozřejmě to jde ale udělat i opačně. Velkým problémem ovšem bývá vybrat si mezi tisíci styly, vzory a barvami. Určitou roli v rozhodování hrají faktory jako finance, praktičnost a vzhled. Důležité je najít mezi těmito pilíři optimální kompromis. 

Druhy obkladů

Jak už jsme výše uvedli, vybírat můžete z mnoha druhů - z keramických či skleněných obkladů, akrylátu, dřeva nebo kamene. Již zavedenou a oblíbenou novinkou jsou pak betonové nebo cementové stěrky. Každý materiál se hodí do jiného stylu, ale jsou v nich rozdíly jak cenové, tak praktické. 

Keramické obklady nevyjdou z módy

Úplně nejklasičtější variantou, kterou můžete zvolit, jsou určitě keramické obklady. Ovšem klasika neznamená obyčejnost či nudnost. Díky širokému výběru rozměrů i barev můžete mít kuchyň nadčasovou, elegantní a originální zároveň. Mezi hlavní výhody keramických obkladů patří především odolnost vůči chemickým i fyzickým vlivům, snadná údržba a cenová dostupnost.

Skleněné obklady patří k moderním kuchyním

Možná vás překvapí skutečnost, že skleněné obklady, které jsou vyrobené z kaleného skla, jsou velmi praktické, snadno udržitelné a odolné. Výhodou je rovněž, že ani časem barvy nevyblednou. Dalším pozitivem je, že skleněná deska za kuchyňskou linkou může být v podstatě beze spár, čímž se ještě víc usnadní její údržba. Skleněná obkladová deska se dá umístit i na křivé zdi nebo do hliníkových lišt. Dokonce se nemusíte obávat, že na lesklém skleněném povrchu budou vidět otisky prstů. Jedinou potenciální nevýhodu tak představuje vyšší pořizovací cena.

Betonová či cementová stěrka

Velkou výhodou je, že je beze spár. Díky tomu se nic nezanáší nečistotami. Na druhou stranu je nezbytné ji přelakovat, abyste si usnadnili běžnou údržbu. Dalším kladem betonové stěrky je cenová dostupnost i možnost různých pigmentací. 

Přírodní či umělý kámen

Kámen je sice luxusní záležitostí a určitě dodá vaší kuchyni na eleganci, ovšem pozor na údržbu. Pořízení kamenné desky za kuchyňskou linku si proto dobře promyslete. Z hlediska jednodušší údržby i cenové dostupnosti jsou praktičtějším řešením desky z umělého kamene. 

Obklady a styly

Velmi oblíbené jsou obklady v dekoru dřeva či kamene. Klasikou zůstávají jednobarevné kachličky 10x10, se kterými se dnes ale nejčastěji setkáváme kuchyních inspirovaných rustikálním, retro nebo provensálským stylem. Do takových kuchyní můžete volit i geometrické či floristické vzory.

Rustikální a provensálská kuchyně

Rustikální a provensálské kuchyně mají mnoho společného. Mají romantickou a rodinnou atmosféru. Jsou bohatě zdobené. Najdeme v nich mnoho textilních doplňků, keramiky a různých „cetek“. Jde o kuchyně, kam se hodí především klasické a přírodní materiály. Proto zde doporučujeme určitě volit keramické obklady, kámen nebo dřevo. V rustikálních kuchyních se setkáme především se dřevem, které můžete jednoduše doplnit keramickými obklady. Důležité je zvolit vhodný vzor a barvu. Krásně vypadají i mozaiky či ručně malované obklady. Ovšem i zde platí střídmost a jednoduchost. V ideálním případě se snažte nekombinovat příliš barev a držet se spíše klasiky. Pro provensálské kuchyně se hodí jak dřevo, tak kámen. Nic ale nezkazíte ani decentní keramikou.

Moderní minimalistické kuchyně

Při zařizování moderních kuchyní se můžeme vyřádit o trochu více. Moderní a minimalismus jdou ruku v ruce s praktičností a elegancí. V minimalistických kuchyních je většinou opravdu jen to, co využijete, žádné zbytečné lapače prachu, dekorace či zdobení tam rozhodně nečekejte. Kuchyňské skříňky jsou zpravidla bez úchytek tak, aby vše působilo kompaktně a jednoduše. Do takových kuchyní se hodí především celistvé desky či velkoformátové obklady s minimem spár. Zvolit můžete, jak skleněnou, tak akrylátovou plochu. Výhodou je, že si můžete vybrat v podstatě jakýkoli design či barvu. Velmi oblíbené jsou rektifikované obklady, pro které jsou typické minimální spáry.

Industriální styl

Industriální styl je typický svou zdánlivou neútulností, přiznáním nedokonalostí, jako je viditelné potrubí nebo oprýskané zdi a beton. Do takového interiéru se rozhodně hodí betonová stěrka nebo obklady v designu betonu či cementu. Aby byla údržba snadnější a efektivnější, doporučujeme betonovou stěrku vždy přelakovat. 

Barvy kuchyňských obkladů

Co se týká barev, je samozřejmě důležité, do jakých tónů ladíte kuchyň a jaké barvy preferujete. Do menších kuchyní by se měly zpravidla volit světlejší odstíny, abyste kuchyň opticky zvětšili. Naopak do velkých, prostorných kuchyní můžete vybrat jak světlé, tak tmavé odstíny obkladů. Výhodou je, že dnes si můžete namyslet obklady i pracovní desku ve stejném dekoru. Podobně případně můžete kombinovat obklady s dlažbou na podlaze, nebo naopak vsadit na kontrast. U obkladů je dobré být střídmější a držet se více u země, jelikož to, co se vám líbí teď, se vám nemusí líbit za rok. Pokud toužíte po originalitě a extravaganci, doporučujeme se vyřádit na výmalbě, doplňcích a dalších detailech, které jednoduše časem obměníte.  

Nejste si jistí, jak by váš vybraný obklad vypadal ve skutečnosti? Dobré je vždy jej vidět na živo a neobjednávat pouze přes internet, neboť výsledné barvy nemusí vždy přesně odpovídat skutečnosti. Zároveň vám v mnoha obchodech a studiích rádi zpracují vizualizaci a vy si vaši kuchyň včetně obkladů můžete lépe představit. To, zda si obklady položíte sami, nebo to necháte na řemeslnících, necháme již na vás.

Nyní už znáte výhody a nevýhody jednotlivých materiálů. Ať už plochu za pracovní plochou obložíte čímkoli, pamatujte na to, že snadná údržba a praktičnost, by měly být v tomto případě klíčovým faktorem při vašem rozhodování. Nyní je ideální chvíle zaměřit se na designovou stránku. Inspiraci můžete načerpat i v naší fotogalerii níže, kde na vás čekají na dvě desítky inspirativních řešení.

Fotogalerie

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.