Jak se zbavit škvorů?

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 26. 09. 2016,  0x


Objevili jste doma nebo v záhonku škvory? V dnešním článku vám poradíme, jak se škvorů zbavit. 

Jak vypadá škvor

Než si povíme, jak se zbavit škvorů, je na místě si říci, jak škvor vůbec vypadá. Škvor je drobounký hmyz, který je 1 – 2 cm dlouhý s klíšťkami na zadečku. Žijí po celé Evropě, přičemž v Česku se vyskytuje 7 druhů, z nichž je nejhojnější škvor bezkřídlý a škvor obecný. Jde o nočního živočicha, přes den je skryt v úkrytu. Ačkoli mají křídla vyvinutá k letu, lítají velice vzácně.

O škvorech mnoho lidí slyšelo známý mýtus, že jsou to zákeřní živočichové, kteří vám vlezou do ucha a prokousnou bubínek. I díky tomu se jich mnoho lidí bojí, ale vlastně není důvod. Škvoři jsou při přemnožení nebezpeční pouze pro zeleninu a rostliny. Nám ale mohou naopak i pomoct zbavit se larev mšic, kterými se mimo jiné živí. Škvoři jsou všežravci. Loví nejčastěji bezobratlé a dále se živí ovocem či různými částmi rostlin.

Kde škvora najdeme

Nejčastěji se vyskytují na vlhkých místech, například pod tlejícím dřevem nebo listím, kameny či v kompostu. Nevyhýbají se ovšem ani příbytkům. Nejčastěji je najdeme ve sklepech, stodolách či stájích.

Jak se zbavit škvorů

Jedním ze způsobů, jak se nechtěného hmyzu zbavit, je použít vhodný insekticid. Kolem základů a na mulčovací kúru na záhonech nastříkejte vybraný insekticid. Stříkejte jej ale až později odpoledne, aby byl účinný, když vylezou škvoři na večer ven.

Účinným nástrojem proti škvorům jsou také pasti a postřiky na šváby. Rovněž můžete zkusit vyrobit domácí past z mělké plechovky, do které nalijte rostlinný olej. Škvory olej naláká a utopí se v něm. Dalším způsobem může být přilákání přirozených predátorů škvorů, kterými jsou ropuchy. V neposlední řadě můžete škvory jednoduše přestěhovat. Naplňte květináč vlhkým mechem a večer ho dejte poblíž úkrytu či nejčastějšího výskytu škvorů a dopoledne, kdy budou v květináči zalezlí, přemístěte škvory na místo, kde vám nebudou vadit.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.