Jak vyčistit připálenou žehličku

Praktické rady

Přidal zuzanab, dne 9. 04. 2016,  0x


Ať chceme nebo nechceme, po určitém čase se plotna žehličky pokryje více či méně silnou vrstvou napečené špíny. Nejen, že špinavá žehlička vypadá vskutku nevábně, ale dokonce nám může poškodit při žehlení oděv. Podle zákona schválnosti by se to pravděpodobně stalo při žehlení našeho nejoblíbenějšího kousku v šatníku, takže je lepší zakročit včas a špínu z žehličky odstranit.

10 kroků k odstranění připálenin na žehlicí plotně

Ještě dříve, než začne žehlička na žehlených kusech oblečení drhnout, místo aby klouzala, je nutné zakročit. --Jak vyčistit připálenou žehličku? Na to vám odpovíme níže v několika krocích, které vedou k účinnému odstranění nánosu na plotně žehličky. 

  • Pokud potřebujete vyčistit žehličku co nejrychleji, pak položte na vaše žehlicí prkno některou ze starších utěrek anebo čisté plátýnko a na něj nasypte dostatek hrubé soli. Pak už jen nastavte znečištěnou žehličku na nejvyšší teplotní stupeň a vypněte funkci napařování a přes sůl párkrát přejeďte.
  • O něco delší průběh má čištění žehličky octem a sodou. Ideální je, když toto čištění provádíte pravidelně. Postačí k tomu čistý kvasným octem navlhčený hadřík. Jestliže vaše žehlička potřebuje důkladnější vyčištění, naneste na čistý hadřík spíše trochu jedlé sody. Avšak důrazně upozorňujeme na zákaz čištění žehličky drátěnkou! Tou by se povrch žehličky zcela zničil.
  • Má-li žehlička voskovité mastné usazeniny, opět ji zesilte na maximum a plotnu žehličky otírejte o savý papír. Papír můžete přeložit přes hranu stolu a žehličkou přejíždět po ní, dokud z žehličky špína nezmizí.
  • Někdy se stane, že jsou na žehličce vypálené skvrny. V tom případě nechejte žehličku vychladnout. Páskou obmotejte všechny části žehličky vyjma žehlící plochy. Poté žehličku vyneste ven a sami použijte gumové rukavice. Potom postříkejte žehlicí plochu čističem na trouby ve spreji. Čistič nechejte několik minut působit a nakonec žehličku otřete vlhkým hadříkem.
  • Rozpusťte malé množství chlorovaného vápna ve vodě, roztok přeceďte a do roztoku namočte kousek hadříku. Tím přetírejte připečenou skvrnu na žehličce tak dlouho, dokud skvrna nezmizí. Místo na žehličce vytřete čistou vodou.
  • Připálené místo na žehličce ještě za čerstva přetřete rozkrojenou cibulí. Musí se ale jednat o látku z přírodních vláken, abyste připečené místo na žehličce spolehlivě odstranili.
  • Přilepování naškrobeného prádla na žehličku se můžeme vyhnout již předem, pokud už při škrobení přidáme do ztužovacího roztoku trochu soli.   
  • Po každém žehlení žehličku ošetřete, nechejte ji nejdříve vychládnout a poté přeleštěte flanelem.
  • Šedavý povlak na žehličce odstraníme tak, že plotnu žehličky otřeme slabou vrstvou oleje a drhneme ji kuchyňskou solí, případně jemným pískem na nádobí.
  • Pokud by napomohlo ani to, je třeba žehličku ohleduplně přebrousit.Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.