4 + 1 nápad na kreativní tvoření - návody zdarma

Praktické rady

Přidal janapk, dne 22. 06. 2016,  0x


Stále častěji se při zařizování bytu uchylujeme k dekoracím vlastní výroby. Vlastnoručně vyrobené předměty jsou originální a neopakovatelné, vystihují nejlépe naši osobnost a interiér doladí vhodněji než věci z obchodu. A vůbec nevadí, když nejsme příliš zruční ani nadaní umělci. Je dost způsobů, jak si vytvořit své dekorace jednoduše.

Přinášíme několik nápadů na DIY dekorace a doplňky, které si snadno a rychle můžete vyrobit sami.

  1. Home made obrázky

Někdo se narodil s talentem malovat krásné obrázky. My, co takovým talentem nedisponujeme s uchylujeme k jiným způsobům, jak si vyzdobit zdi v bytě nebo na chalupě.

Jedním z nich je koláž. Jde o lepení různých materiálů na podložku podle vlastního estetického cítění. Lepit můžeme kousky papíru, fotografie, noviny nebo stránky ze starých knih, látku, různé drobné předměty, vatu, ale i větvičky, sušené květy nebo třeba mušličky nasbírané v létě u moře. Fantazii se meze nekladou. Stačí jen nůžky, lepidlo, vhodná papírová nebo dřevěná podložka a chuť tvořit.

Dalším způsobem, jak si vytvořit originální obrázky, je decoupage, u nás známá také jako ubrousková metoda.

Co na ni potřebujeme:

Ubrousek s vhodným motivem.

Předmět, který chceme ozdobit, v případě obrázku to bude sololitová destička s bílým povrchem. Takové destičky ve velikosti čtvrtiny ubrousku a s očkem na zavěšení, se dají koupit.

Lepidlo. Existují lepidla přímo na decoupage, pro začátek stačí Herkules.

Žehlička a pečící papír.

Lak na finální povrchovou úpravu.

Základní postup:

Vybereme si ubrousek, který budeme na destičku lepit a ustřihneme požadovanou část. Potom opatrně oddělíme vrchní část ubrousku s motivem. Destičku si celou potřeme lepidlem a necháme zaschnout. Pak na destičku přiložíme vrchní vrstvu ubrousku a přes pečící papír přežehlíme. Teplem se lepidlo opět roztaví a ubrousek krásně přilne. Nakonec přetřeme lakem.

Obrázek můžeme dozdobit rámečkem.

  1. Vlastnoručně zdobené rámečky

Na výrobu rámečku potřebujeme laťky, lepidlo na dřevo, případně hřebíčky a pilku. Pokud se na vlastní výrobu rámečku necítíme, koupíme si ho.

Na zdobení rámečků pak kromě barev můžeme použít drobné dekorativní prvky: mašličky, knoflíky, suché květy, cokoli nás napadne. Několik tipů vám přinášíme ve fotogalerii.

Na fotografie si můžeme vytvořit ozdobné rámečky i z tvrdšího papíru, například lepenku z krabice. Na ni si namalujeme požadovaný tvar, 2x vystřihneme a v jednom dílu vystřihneme otvor pro fotografii. Lepenku pomalujeme nebo polepíme dekorativním papírem. Můžeme dozdobit i nalepením dalších drobností.

Velmi hezky působí, když několik rámečků zavěsíme nad sebe na dva souběžné provázky nebo řetízky.

  1. Podložky pod horké nádobí – 2 snadné návody

Originální a užitečnou pomůcku si celkem snadno můžete vyrobit. Ze všech možných způsobů si popíšeme dva, které nás zaujaly svou jednoduchostí.

Z kolíčků na prádlo:

Na tuto podložku si připravíme dřevěné kolíčky na prádlo, barvy a lepidlo.

Postup:

Kolíčky zbavíme pérka a jednotlivé dílky si natřeme požadovanou barvou. Pak už je jen slepíme do kruhu. Jednoduché a efektní.

Z provazu:

Budeme potřebovat provaz vyrobený z přírodní suroviny (juta, sisal….), aby se nám podložka později neškvařila. Měl by být o průměru nejméně 5 mm. Dále stačí jen lepidlo na textil nebo tavná pistole.

Postup je velmi jednoduchý: provaz namotáváme od středu do spirály do požadované velikosti a občas ho připevníme lepidlem nebo pistolí. A je hotovo.

  1. DIY rohožky a koberečky

Stejným způsobem si z provazu můžeme smotat i rohožku nebo kobereček. V takovém případě použijeme silnější provaz a celou spirálu podlepíme starší podlahovou krytinou. Odvážní mohou z provazu vytvořit i jiné tvary, například zvířátka.

Další způsob, jak si vytvořit kobereček, je háčkování nebo pletení z pruhů látky. Na výrobu využijeme vyřazená trička a další kusy oděvů. Výsledek vás překvapí.

Pokud si na pletení ani háčkování netroufáte, nevadí. Kupte si podkladovou textilní mřížku a pruhy látky buď protahujte jako při tkaní, nebo je zkraťte na cca 6 cm a protahujte mřížkou jako třásně.

Hodně zajímavý je kobereček z bambulí.

Potřebujeme dostatek příze v požadovaných barvách, textilní mřížku, nůžky a dvě roličky od toaletního papíru.

Postup:

Připravíme si dostatek bambulek, na kterých si necháme dostatečně dlouhé konce příze. Tou bambulky přivazujeme k síťce co nejblíž k sobě, aby byl kobereček dostatečně hustý.

Jako bonus přidáváme fotonávod na krabičku a tašku z papíru. Hodí se na zabalení vlastnoručně vytvořených dárků pro přátele.

    

 

Uložit
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.