Jak postavit plot

Kutilové a zajímavé nápady

Přidal janapk, dne 25. 09. 2016,  1x


Asi nejjednodušší způsob, jak si oplotit pozemek, je natáhnout kolem něj pletivo. Tomu jsme se věnovali v jednom z předchozích článků. Fakt je, že tenhle způsob oplocení není zrovna estetická perla a jedná se obvykle o provizorní řešení, než se pustíme do stavby skutečného plotu.

Často užívaným materiálem je dřevo, ploty z něj se staví poměrně snadno, přitom jsou vzhledné a nadčasové.

Návod na stavbu dřevěného plotu

Jedním z nejhezčích a nejjednodušších je plot laťkový. K němu budete potřebovat trámy, které poslouží jako sloupky, do každého pole dvě vodorovné silnější laťky jako osnovu a stejně dlouhé laťky svislé. Jejich počet bude záležet na délce jednotlivých bloků i hustotě, s jakou je od sebe budete upevňovat.

Aby byl plot dostatečně stabilní, musí být sloupky zapuštěné pevně do země, nejlépe do betonu. Použijte buď trámy seříznuté na požadovanou výšku, nebo si připravte sloupky z latí. Můžete je použít samostatně, v tom případě použijte na sloupky i na zbytek plotu stejné. Je také možné zapustit do země kovovou tyč a na ni nasadit z latěk sestavený hranol.

Sloupky v betonu musí být rovně, to zkontrolujeme olovnicí. Beton necháme tvrdnout nejméně 24 hodin, než se pustíme do další práce.

Mezi sloupky upevníme po dvou vodorovných latích, na něž budeme později upevňovat ty svislé. Vzdálenost mezi sloupky je libovolná, neměla by ale přesáhnout dva metry. Vodorovné latě připevníme nejlépe šrouby, drží lépe než vruty.

Nakonec připevníme latě svislé. Jejich počet si určete podle délky modulu a rozestupů mezi laťkami. Latě mohou být stejně dlouhé, seříznuté tak, že tvoří oblouk, v horní části mohou být seříznuté do špičky a podobně. Tady se fantazii meze nekladou.

Můžete mezi laťkami dělat různě široké mezery, nebo je také upevnit těsně vedle sebe, a tak si vytvořit plot, který vám zajistí dostatečné soukromí.

Záleží jen na vás, jestli použijete latě ohlazené či nikoliv, v každém případě ale budou potřebovat povrchovou úpravu proti vlhkosti. Nejprve použijte mořidlo nebo fermež, či lněný olej. Dále použijeme vrstvu laku, krycí barvy nebo lazury, záleží jen na vaší konkrétní představě.

Plot můžete postavit i z palet

Z palet jde vytvořit hodně věcí, ploty patří mezi ně. Práci na plotě vám usnadní fakt, že každá paleta už vlastně tvoří jeden modul plotu, takže je stačí jen vhodně spojit a upravit povrch.

Nejlépe se palety upevní mezi trámky (10 x 10 cm), které jsou od sebe vzdálené přesně na šířku palety. Tu mezi ně horem zasuneme. Můžeme také použít dvě řady palet nad sebou, tím vznikne plot i dostatečně vysoký.

Povrchové úpravy u plotu z palet jsou stejné jako v případě stavby laťkového plotu. Efektně vypadá plot z dvou řad palet, kde se na způsob šachovnice střídají světlé a tmavé bloky.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
donlabuznik

donlabuznik 28. 06. 2018 13:57:12
0

Přecejen to vypadá dosti složitě a raději bych stavbu plotu přenechal profesionálům. Chci aby plot něco vydržel, takže pravděpodobně zvolím http://www.amstor.cz/ , kde jsem našel krásné 4-hranné pletivo.