Jak vyčistit ucpaný odpad a odpadové potrubí

Praktické rady

Přidal janapk, dne 21. 04. 2016,  0x


V každé domácnosti se občas ucpe odpad. Voda odtéká stále pomaleji, nebo se druhým odtokem vrací. Když nás to postihne, není nutné okamžitě volat instalatéra. Často si ucpaný odpad můžeme zprůchodnit sami. V tomto článku vám poradíme, jak můžete vyčistit odtok u vany či sprchového koutu, co dělat, když se ucpe odpad u dřezu nebo jak na odpadové potrubí u WC.

5 tipů na vyčištění ucpaného odpadu

  1. Použití gumového zvonu

Odtok ze dřezu, umývadla nebo vany můžeme zprůchodnit gumovým zvonem na odpady. Jeho použití je jednoduché, stačí ho přiložit k odtoku a několikrát zmáčknout a uvolnit. Tím vznikne podtlak, který uvede nečistoty v potrubí do pohybu \ potrubí uvolní.

  1. Použití chemie

Jestliže jsou odpadní trubky zanesené tukem a jinými organickými nečistotami, je jistější použít chemické přípravky, které se dají běžně koupit v drogerii. Tyto zásadité přípravky (hydroxid sodný), s obchodním názvem Golem, Krtek nebo Fredy, účinně rozpouští vlasy, chlupy, nehty i zvířecí srst. Lze je použít i na ucpané trubky u WC nebo bidetu.

Při práci s těmito přípravky je ovšem nutná opatrnost a ochrana rukou i očí. Louhy reagují s vodou dost bouřlivě, při neopatrné manipulaci by mojlo dojít k poleptání.

Nevýhodou použití louhu je, že dochází k reakci a tím k vyčištění jen na začátku potrubí, do hloubky už louh nepronikne.

Efektivnější a hlavně ekologičtější způsob čištění je použití bakterií. Ty požírají tuk po celé délce potrubí.

  1. Vyčištění sifonu

Častým důvodem, proč nám voda z umývadla špatně odtéká, bývá zanesený sifon. V takovém případě je potřeba ho rozšroubovat a vyčistit.

Novější sifony již mají čistící uzávěr, který jen povolíme a necháme z něj vytéct vodu s usazeninami. Potom ho ještě důkladně propláchneme vodou. Velmi staré sifony raději vyměňte za nové. A hlavně nezapomeňte zkontrolovat a případně vyměnit těsnění.

  1. Čištění odpadu pružinou

Čistící pružinou prorazíte silnější ucpávky. Díky ní také můžete vyčistit potrubí v místech ohybu (kolena).

Jak vyčistit odpad pomocí pružiny:

Zvolit můžete buď ruční spirálu, nebo s elektrickým pohonem. Odšroubujeme sifon a do potrubí zavedeme pružinu až k ucpanému místu. Krouživým pohybem ji postupně posouváme potrubím, dokud se ucpávka neuvolní nebo neprorazí.

 

  1. Použití tlaku vody

Jestliže je potrubí hodně ucpané tukem nebo vodním kamenem, předchozí způsoby problém nevyřeší. V takové situaci je nutné zprůchodnit potrubí vysokotlakým čištěním. Tento způsob je vhodný také na ucpaný záchod.

Pravidelné čištění odpadů a odpadního potrubí se rozhodně vyplatí. Někdy stačí jen pár minut věnovaných údržbě odpadů, aby vás nepotkaly velké nepříjemnosti a nutnost volat havarijní službu.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.