Odstranění mechu v trávníku

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 20. 04. 2016,  0x


Snažíte se vypěstovat krásný zelený trávníkový koberec, ale vaši radost vám kazí mech, který se v něm objevuje a který kazí výsledný dojem z trávníku? Dnes vám proto poradíme, jak odstranit mech z trávníku, i to, jak mu v budoucnu předejít.

Likvidace mechu v trávníku

Jestliže se mechu u vás dobře daří, pravděpodobně máte kyselejší půdu. Pro růst kvalitního trávníku je ideální pH mezi 6 a 6,5. Pokud zjistíte, že půda má kyselejší pH, neváhejte a pořiďte si mletý dolomitický vápenec, který pH trávníku vylepší tak, aby se trávě dařilo na rozdíl od mechu. Úpravu pH půdy je ideální provádět na podzim nebo brzy na jaře. S vápencem to však rozhodně nepřehánějte, jinak by se vám místo mechu mohl pro změnu v trávníku rozšířit plevel. Vhodná dávka vápence je přibližně 20 kg na 100 metrů čtverečních.

Abyste se mechů v nadcházející sezoně opravdu zbavili, je na jaře ideální čas vyrazit do boje za pomoci vertikutátoru, který vám díky provzdušnění pomůže zbavit se mechů i dalších nečistot, které se během podzimu a zimy na trávníku usadily. U velkých ploch si můžete rovněž pomoci malotraktorem a hřebovými bránami. Vertikutátor je rovněž skvělým pomocníkem při velké a jednostranné zátěži trávníku. K té dochází zejména z důvodu neustálého vyšlapávání stejných cestiček, pravidelného běhání domácích mazlíčků či hraní dětí na trávníku. Aby půda nezůstala zhutněná a nedávala tak prostor růstu mechům, plochu pravidelně provzdušňujte. Pokud vertikutátor nemáte, budete muset mech vytrhávat a vyhrabovat ručně.

Další alternativou, jak se zbavit mechu, je použití chemických prostředků. Většina z nich je na bázi zelené skalice, která obsahuje železo, jenž je pro mech likvidační.

Další tipy, jak na mech v trávě

Ideální podmínky pro růst mechu rovněž představuje špatná technika úpravy trávníku. Bohužel v dnešní době tolik oblíbené mulčování mechorostům velice napomáhá. Vzhledem k tomu, že mulčovaný porost se postupně rozkládá a zasychá přímo na trávníku, zamezuje vstřebávání živit do trávníků. Zároveň velké množství mulčovaného porostu vede k překyselení půdy, která je skvělá právě pro růst mechů.

Trávník je rovněž dobré jednou za měsíc pohnojit. Za zkoušku stojí ledek vápenatý, který půdu neutralizuje a zároveň jí dodává důležité živiny, nebo rohová moučka, která trávníku doplní, podobně jako ledek vápenatý, chybějící dusík. 

Zatímco trávníku nesvědčí přílišná vlhkost, mechu se dobře daří i ve stínu a v špatně propustné půdě. V případě, že máte na zahradě dost stromů, dejte si práci s jejich pravidelným prořezáváním. Pomůžete tak propustit sluneční paprsky až na trávník. Co se týče zadržování vody a její špatné propustnosti, k tomu je dobré přidat do trávy trochu písku, který ji odlehčí.

Pokud by se vám mech nepodařilo z trávníku odstranit a ten se tak rozšířil po celém trávníku, nezbude vám bohužel pravděpodobně jiná možnost, než celý trávník zorat a připravit se na osetí novým trávníkem.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.