Zahradní kompostéry a jak kompostovat

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 18. 05. 2016,  0x


Rádi byste měli svůj vlastní kompost, ale říkáte si, že kvůli troše trávy to nemá cenu? Omyl! Kompostér zdaleka nemusíte využívat pouze pro rozklad trávy. To, jak kompostér funguje a jak správně kompostovat vám blíže představíme v dnešním článku.

Jak funguje zahradní kompostér?

V případě, že jste byli dosud zvyklí kompostovat pouze v otevřené ohrádce na zahradě, budete mile překvapeni, jak jde v kompostéru všechno rychleji. Nevýhodou venkovní ohrádky oproti zahradnímu kompostéru je mimo jiné i to, že ji musíte často zalévat. V zahradě by vám jinak kompost během dlouhého sucha brzy přestal zrát. Za zmínku také stojí fakt, že v zahradním kompostéru není třeba kompost přehazovat, přesto bude pěkně zrát.

Jak kompostovat?

V první řadě je nutné zahradní kompostér umístit někam do stínu. Sluníčko mu nesvědčí. Co se týče povrchu, kompostér by neměl stál na dlažbě ani na betonu. Vhodná je především hlína nebo trávník.

Co všechno lze kompostovat?

Je toho opravdu hodně! Na dno kompostéru ideálně použijte větvičky a listí. Další vrstvu může tvořit posekaná tráva. Tu můžete rovněž promíchat s něčím sušším, jako jsou například piliny nebo seno. Ze zahrady může do kompostéru přijít taktéž vytrhaný plevel, kůra, hobliny, popel ze dřeva, peří a chlupy zvířat a samozřejmě trus býložravých hospodářských zvířat. Do kompostéru ovšem patří i poklady z domácnosti, mezi které patří veškeré zbytky ovoce a zeleniny, čajové lístky, ořechové skořápky, zbytky kávy, pečivo nebo skořápky z vajíček. Mimo to můžete do kompostu vhodit i podestýlku od domácích býložravých zvířat nebo papírové kapesníky a ubrousky.

Za předpokladu, že budete mít v kompostu příliš suchý materiál, nezapomeňte jej čas od času zalít. Jen tak bude kompost moct dobře zrát. Jestliže nechcete čekat, až vám do kompostu nalezou žížaly či další hmyz podílející se na jeho rozkladu, můžete jej tam i nasadit. Jestliže ale uvidíte na víku kompostéru slimáky, okamžitě je zlikvidujte. Nakladená vajíčka byste pak bohužel měli po celé zahradě.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.