Jak a kdy stříhat ostružiny

Zahrada

Přidal janapk, dne 25. 06. 2016,  0x


Na ostružiny už dávno nechodíme jen do lesa. Stále častěji se objevují na našich zahrádkách a k naší radosti bohatě plodí. K tomu, aby ostružiny opravdu prospívaly, odolávaly chorobám a dosahovaly opravdu dobrých výnosů, potřebují každý rok důkladně ostříhat.

Ostružiník vysazujeme a stříháme na jaře. Pokud je rostlina dobře zakořeněná a na kořenech má vytvořené adventivní pupeny, během prvního roku právě z nich vyrostou výhony, které vyvazujeme na drátěnku. Ostatní dlouhé pruty ostříháme na 2 -3 pupeny, aby terminální výhony zesílily.

V prvních dvou letech ostružinám necháváme 3 pruty, v dalších letech pak šest. Všechny ostatní pruty odstřihneme hned u země.

Na jaře, ještě předtím, než začne ostružiník rašit, zkrátíme na hlavních prutech postranní plodné výhony na 2 – 3 pupeny. Z nich vyrostou letorosty, které vykvetou a budou plodit. Postranní výhony se tvoří tak, že hlavní pruty ohneme do vodorovné nebo mírně převislé polohy a takto je vyvážeme. Nové výhony necháváme nejdřív růst svisle vzhůru, aby se podpořil terminální růst před růstem postranních letorostů.

Dvouleté odplozené výhony necháme přes zimu na drátěnce, aby částečně chránily před mrazem výhonky mladé. Na jaře je odstraníme až u země, úroda poroste na výhonech z předešlého roku.

Letní řez ostružin

U mnoha odrůd ostružiníku je potřebný i letní řez, aby keř nebyl příliš hustý. Pokud nám vyroste příliš předčasných letorostů a keř se stává nepřehledným, zkrátíme je na asi na 4 – 5 listů. Tím je v růstu usměrníme, zjednodušíme si vyvazování keře a hlavně umožníme přístup světla ke všem výhonům.

I odrůdy ostružiníku, které rostou vzpřímeně a nepotřebují vyvazovat k opoře, každý rok na jaře potřebují důkladný řez. Zbavíme ho odplozených prutů, ostatní zkrátíme na délku do 2 metrů, abychom si usnadnili sklizeň plodů.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.