Jak na hraboše na zahrádce

Zahrada

Přidal janapk, dne 26. 05. 2016,  0x


Jsou nevítanými návštěvníky našich zahrad. Pochutnávají si na spadaném ovoci, nadzemních částech rostlin i na kořenech a cibulkách. Rádi navštěvují i kompost, který jim poskytuje vrchovatě potravy.

To, že se k vám hraboši nastěhovali, poznáte podle velkého množství malých děr na trávníku s malými kupkami vyhrabané hlíny, případně i s jejich exkrementy. Mezi jednotlivými vchody do podzemních chodbiček jsou často vyšlapané cestičky.

Jak se chránit před hraboši preventivně

Nejúčinnější prevence proti hrabošům má dva kroky: zabránit jim v cestě za potravou a poskytnout útočiště jejich predátorům.

Naše babičky kvůli hrabošům vysazovaly afrikány, pryšce nebo řebříčky. Také česnek nebo máta by měly hraboše odpuzovat

Podzemní části rostlin před hraboši chráníme už při výsadbě. Na cibuloviny použijeme sázecí košíky, což jsou nádobky s přiměřenými otvory. Měly by jimi prorůst kořeny, ale neměly by být tak velké, aby jimi prolezli hraboši. Zeleninu pěstujeme na vyvýšených záhonech, na jejichž dně je pletivo s malými oky. Nenecháváme v zahradě žádné zbytky a pravidelně kontrolujeme kompost.

Přirozenými nepřáteli hrabošů jsou dravci, užovky a krtci. Pokud vám kolem zahrady nepobíhají kočky, které by vás problému zbavili, myslete na berličky pro dravé ptáky, nerozčilujte se kvůli krtincům a zkuste vytvořit podmínky pro užovky. Mají rády zákoutí s keři a suchou zídkou, kde nacházejí úkryt.

Jak na hraboše, když už v zahrádce jsou

Někomu pomáhají akustické odpuzovače, někdo sází na mechanické pastičky. Pokud nemáte kolem zahrady hospodářská zvířata, můžete použít jed. Jsou k dostání různé varianty jedovatých návnad, například granule nebo gel. Aplikujeme je přímo do děr nebo jejich bezprostřední blízkosti. Dobré výsledky jsou i s vykuřovacími patronami. Po jejich vyhoření se uvolňuje jed, který hlodavce usmrcuje, rostlinám ale neškodí.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.