Jak doma vyčistit zlato

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 20. 04. 2016,  0x


Pokud preferujete zlaté šperky před stříbrnými, jistě víte, že zlato na rozdíl od stříbra nezčerná v důsledku vnějších vlivů. Nicméně i na zlatě se čas bohužel někdy podepíše. A protože šperků se nikdo nechce jen tak vzdát, připravili jsme pro vás několik tipů, které vám pomohou vrátit vašim zlatým šperkům ztracený jas a lesk.

Čištění zlata rychle a jednoduše

Jestliže neradi sundáváte prstýnek i při běžných denních činnostech, jako je například vaření či uklízení, je zcela normální, že se na něm časem objeví mastnota a zašlá špína. Jednoduchým řešením je použití obyčejného mýdla nebo prostředku na nádobí. Pomocí vlažné mýdlové vody nebo vody se saponátem prstýnek či jiné šperky omyjte a poté ještě pořádně opláchněte pod tekoucí vodou. Pokud se budete snažit vyčistit nějaký kousek důkladněji, nikdy zlato příliš nedrhněte a vždy používejte pouze velice jemný hadřík. V opačném případě byste mohli zlato nepříjemně poškrabat.

V případě, že se vám bude zdát, že se zlato neleskne tak, jak by mělo, připravte si menší hrnek, do kterého nalijte vodu společně s pár kapkami prostředku na nádobí. Do hrnce pak dejte zlaté šperky, které chcete vyčistit, a chvíli je nechte povařit. Díky teplu a působení prostředku, který se dostane do všech záhybů, byste se měli špíny a mastnoty ze šperků zbavit.

Hrnec vám poslouží i k další alternativě domácího čištění zlata. Tentokrát položte na dno hrnce alobal a na něj dejte šperky. Nyní je třeba šperky zasypat jedlou sodou a přidat trochu vody. Šperky opět chvíli povařte a poté důkladně propláchněte.

Překvapivé domácí tipy na čištění zlata

Dalším zajímavým způsobem, jak vyčistit zlato v domácích podmínkých, je vytvoření čistící pasty z prášku do pečiva a vody. Podobně by však měl dle rad našich babiček působit i cigaretový popel smíchaný s vodou. Tuto pastu si naneste na bavlněný vlhký hadřík či si v případě výraznějších nečistot vezměte na pomoc měkký kartáček na zuby a opatrnými pohyby zlaté šperky vyčistěte. U této varianty čištění si ale dejte dobrý pozor na poškrábání. Nakonec nezapomeňte zlato dobře omýt a osušit.

V souvislosti se zlatem se bohužel mohou objevit i nepěkné zelené až namodralé skvrny. Ty lze jednoduše vyčistit za pomoci kyseliny citronové nebo vymačkané šťávy z citronu, do které šperky se skvrnami ponoříte na přibližně pět až deset minut. Poté šperky vyjměte a jako v předchozích postupech pořádně omyjte pod proudem vody.

Čištění zlata doma nebo u odborníků?

Jestliže se nemůžete nečistoty na vašich zlatých špercích zbavit nebo na ně nemůžete použít výše zmíněné čistící postupy, neboť zároveň obsahují drahé kameny, je na řadě návštěva klenotnictví. Zde můžete pořídit speciální roztoky, pěny nebo krémy, které lze na zlato aplikovat za pomocí čistících hadříků či vatových tamponů.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.