Guzmánie – návod na pěstování
Přidal janapk, dne 30. 05. 2016, 0x
Guzmánie, stejně jako většina broméliovitých, pochází z Jižní a Centrální Ameriky. Tam roste epifyt v korunách stromů deštných pralesů, kde se zachycují kmenů a větví svými krátkými kořeny a živí se atmosférickými srážkami. U nás se pěstuje jako pokojová rostlina, můžeme ji ale vysadit i venku na kus kůry, větve nebo pařez, s kořeny obalenými rašeliníkem.
Guzmánie má velmi dekorativní květenství, které se skládá z drobného květu a zářivě červených nebo žlutých listenů. Květy pak mohou mít oranžovou, růžovou, fialovou, červenou nebo žlutou barvu. Růžice barevných listenů vydrží po dlouhou dobu, skutečné květy jen pár dní. Broméliovité rostliny mají krátké stvoly a úzké lesklé žlábkovité listy tvořící růžici, ve které se zadržuje voda. Takový způsob zavlažování rostliny je poměrně vzácný, protože mnoho rostlin nesnese, když jsou jejich rostoucí části neustále ve vlhkém prostředí. Ze vzduchu navíc získávají vlhkost pomocí nepatrných šupinek na listech, připomínajících moučné zaprášení.
Jak pečovat o guzmánii
Tuto tropickou rostlinu si může pořídit i úplný začátečník, péče o ni je opravdu snadná.
Guzmánie má ráda lehký polostín, je třeba ji chránit před přímým slunečním světlem. Pokud je to možné, postavte ji co nejblíže k západnímu oknu. Takové stanoviště je pro ni ideální. I v zimě vyžaduje světlou místnost. Vyhovuje jí běžná pokojová teplota, tedy asi kolem 22°C. V zimě by neměla jednorázově klesnout pod 15°C, dlouhodobě potřebuje nejméně 18°C.
Guzmánii zaléváme přímo do listové růžice, asi do dvou třetin. Na jaře a v létě dbáme na to, aby v růžici byla stále voda, kterou jednou za měsíc úplně vyměníme. Zaléváme vodou odstátou při pokojové teplotě. V zimě omezíme zálivku, stačí jednou za týden do půdy. V průběhu vegetačního období do zálivkové vody jednou za 2 – 4 týdny přidáme hnojivo. Buď použijeme přímo hnojivo na bromélie, nebo hnojivo pro pokojové rostliny, to ale jen ve čtvrtinové dávce, než se běžně dávkuje pro ostatní rostliny. Nezapomeneme guzmánii rosit, zvlášť pokud je v místnosti hodně suchý vzduch. Zvlášť jestli v zimě topíme ústředním topením, je rosení rostliny potřebné.
V létě z růžice vyrůstá jediné květenství barevných listenů, uprostřed se pak na pár dní objeví i pravé kvítky. Na podzim matečná rostlina odumírá a vyrůstají z ní nové rostlinky. V době, kdy dosáhnou asi poloviční velikosti původní rostliny, vytvořily si růžice a mají už I své kořeny, vedlejší rostlinky samostatně rozsadíme.
Když rostlina neprospívá:
Pokud se na listech guzmánie objeví hnědé špičky listů, může být důvodem příliš suchý vzduch, málo vody v růžici nebo zálivka příliš tvrdou vodou.
Jestliže v době mimo kvetení rostlina hyne, má nadbytek vody. Po odkvětu je uhynutí rostliny přirozené.
Rostlina nekvete, jestliže ji pěstujeme na místě, kde má málo světla.
Guzmánie nevytváří odnože, pokud ji máme na příliš chladném stanovišti.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.