Jak se zbavit potkanů a vyhubit je

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 30. 08. 2016,  1x


Jelikož se blíží podzim, chladnější počasí a s tím spojená invaze myší a potkanů, přicházíme v dnešním článku s radami, jak si s tímto nepříjemným problémem poradit. Pokud vás trápí nepříjemní hlodavci, máme tu pro vás tipy, jak se zbavit potkanů.

Prevence před potkany

Vzhledem k tomu, že potkani patří k nejinteligentnějším hlodavcům, není vůbec jednoduché se jich zbavit. Proto na ně musíte být dobře připraveni a nenechat nic náhodě. Důležitá je prevence. Vždy raději zkontrolujte a případně opravte jakékoli skuliny a praskliny v podlahách či stropech. Opravujte je pomocí betonu s roztlučeným sklem, neboť vápenná omítka není proti potkanům účinná.

Při izolaci domu je dobré použít rovnou izolaci, která potkanům příliš nechutná, jako je například izolační PUR pěna. Na polystyrenu nebo minerální vatě si hlodavci pochutnají a není tak pro ně žádný problém prokousat si tunel.

Ve sklepech a dalších prostorech je zapotřebí zabezpečit potraviny tak, aby se k nim nemohli hlodavci dostat. 

Jak vyhubit potkany?

A co si počít, když už se nějaký ten potkan do našeho příbytku dostane? Pokud se jedná jen o méně početné kolonie, můžete zkusit klasické pérové pasti, které se používají pro myši, pro potkany se ovšem dělají ve větších rozměrech, a to buď ze dřeva, nebo z kovu. Jde o velmi rychlou smrt. Jestliže chcete potkana raději jen odchytit, můžete použít tzv. sklopce. Ty umístěte podél zdí a ke vchodům, kudy se potkani dostávají do domu. Jako lákadlo můžete použít téměř vše – ovoce, zeleninu, uzeniny.

Můžete také zkusit boj se zvukem o vysoké frekvenci. Takový zvuk je pro potkany značně nepříjemný, a proto po nějaké době objekt opustí. Pro člověka jsou většinou tyto zvuky neslyšitelné. Má to ovšem své nevýhody, hlodavci si na zvuk o stejné frekvenci mohou brzy zvyknout.

Další možností, jak se potkanů zbavit, jsou nástrahy např. v formě granulí s obsahem rodenticidů, které potkany usmrcují. Existují dva typy akutní a opožděné. Akutní nástrahy způsobí smrt do 24 hodin a působí jako nervové či srdeční jedy. Ty se zpožděným účinkem působí proti srážení krve jako například warfarin.

Jak se zbavit potkanů rychle a účinně

Jestliže se vám kolonie potkanů rozmnoží, je dobré se obrátit na odborníky. Ty už vám poradí, jak na potkany. Nastaví například jedové staničky či použijí jiné účinné metody, dále provedou i následnou kontrolu a případně postup zopakují. Ceny jsou velice individuální a odvíjí se především od rozsahu přemnožení a velikosti objektu.

Potkani jsou nejen nemilými spolubydlícími, ale přenášejí řadu nemocí jako napříkald salmonelózu, myší tyfus, tuberkulózu, leptospirózu a další. Pokud je potkan zahnán do kouta a cítí se v ohrožení, neváhá napadnout i člověka. Navíc se rozmnožují bleskovou rychlostí, proto s jejich deratizací příliš neotálejte.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
Michal

Michal 17. 08. 2023 08:28:59
0

Dobře funguje toto https://www.pasti.cz/kilrat-samoobsluzne-sacky-150g/