Jak usušit růže

Praktické rady

Přidal janapk, dne 4. 08. 2016,  0x


Taky pokaždé, když dostanete nádhernou kytici růží, litujete, že se s nimi za pár dní budete loučit? Že brzy uvadnou a skončí v odpadcích? Už nemusíte smutnit. Růže vám ještě dlouhé roky mohou dělat radost, pokud si je usušíte. Správně usušené růže si zachovají svou barvu a dokonce i vůni.

3 způsoby sušení 

Usušit si růže je docela snadné. Pokud vyzkoušíte některý z těchto způsobů, budete výsledkem nadšeni:

Sušení na vzduchu

Když už nám růže ve váze začínají vadnout - “padají jim hlavičky”, svážeme je pevně provázkem tak, aby nám později nevypadly, a pověsíme je květy dolů na temné suché místo s dostatečným prouděním vzduchu. Tak budeme mít jistotu, že si růže zachovají svoji barvu a nevyblednou. Ideální teplota je kolem 25°C.

Druhou variantou sušení na vzduchu je ve vodorovné poloze, nejlépe na roštech, aby k nim mohl vzduch ze všech stran. Opět volíme tmavé, suché a teplé místo.

Sušit se dá i ve vodě

Zní to asi překvapivě, ale růže můžeme usušit paradoxně i ve vodě. Růže necháme ve váze nebo v jiné nádobě a do ní dáme jen cca 1,5 cm vody. Růže nejprve spotřebují vodu, potom postupně vysychají. Asi po deseti dnech jsou správně usušené.

Do bot, k elektronice i na růže

Jistě znáte malé papírové sáčky se silikagelem, co se dávají do krabice s botami a všude tam, kde hrozí zničení vlhkostí. Hodně se s nimi setkáváme u věcí dovážených ze zámoří. Silikagel je účinný desikant, který dokáže vstřebat vlhkost až do pětiny své váhy. Můžeme ho s úspěchem použít také na sušení růží. Není toxický, takže se ho vůbec nemusíte bát.

Na dno vázy (nebo jiné vhodné nádoby) nasypeme vrstvu silikagelu a menší množství aplikujeme i přímo na růže. Ty pak zapíchneme do vrstvy ve váze.

Tento postup sušení růží je sice trochu zdlouhavější, docílíme jím ale opravdu dobře vysušené květy, které si zachovají barvu i vůni.

Ať už vyzkoušíte kterýkoliv z uvedených postupů, darované růže vám vydrží a ještě roky budou milou vzpomínkou.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.