Jak odstranit skvrny od kávy

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 17. 04. 2016,  0x


Stala se vám nehoda, že při pití ranního šálku voňavé kávy jste ji omylem vylili na svou zbrusu novou košili? Bohužel nejste první ani poslední. Nehody s rozlitou kávou se stávají dnes a denně. Proto jsme se rozhodli zaměřit se na tipy a rady, jak se zbavit těchto nepříjemných kávových skvrn.

Odstranění skvrn od kávy rychle a efektivně

Jestliže už k polití kávou dojde, na nic nečekejte a ihned se skvrnu snažte odstranit pod proudem vlažné vody. V případě oblečení tak podstatně zvýšíte šanci, že vám nažloutlý či dokonce hnědý flek od kávy nezůstane. Pamatujte však, že voda musí být vlažná či případně studená. Horká voda by bohužel skvrnu ještě více zapustila do vlákna a už byste se jí jen těžko zbavili. Abyste zachovali vaše oblečení v co nejlepší kondici, nikdy při praní skvrny netřete jednotlivé vrstvy oblečení o sebe. Bohužel byste mohli poničit jednotlivá textilní vlákna a narušili tak strukturu oblečení.

V případě, že káva neskončila na vašich šatech ale na koberci či pohovce, nejprve použijte savý hadřík a z postiženého místa vysajte veškerou tekutinu. Nezapomeňte rovněž, že vždy se musíte pohybovat hadříkem od krajů do středu. Jen tak zaručíte, že skvrna nebude větší, než původně byla.

Na skvrny od kávy funguje ocet i citron

Pokud se vám podařilo prvotní odstranění skvrny, je na řadě citron, který nejednou prokázal své skvělé čistící schopnosti. Místo se skvrnou od kávy pokapejte citronem a případně na ně položte i pár plátků citronu. Nechte jej alespoň deset minut působit a poté si vezměte na pomoc hadřík a vlhkou vodu a skvrnu dále vyčistěte. Kromě citrónu však můžete rovněž použít ocet, který by neměl chybět v žádné domácnosti! Ten je především vhodný k čištění skvrn od kávy na oblečení, které po vyprání ztratí specifické octové aroma.

Další tipy na odstranění kávových skvrn

Na koberec můžete zkusit aplikovat i směs z vody a jedlé sody, kterou je dobré nechat působit přes noc. Jakmile ráno zaschlou skvrnu se sodou vysajete, flek by měl být pryč. Ne příliš obvyklým, ale účinným řešením je kombinace postupného použití glycerinu, horké vody a peroxidu vodíku. 

Nezapomeňte, že po každém čištění kávové skvrny je polité místo nutné řádně vymáchat ve studené vodě.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.