Jak se zbavit myší a jak je chytit v domě či bytě

Praktické rady

Přidal janapk, dne 22. 08. 2016,  0x


Myši se do lidských příbytků stahují v zimě, kdy v přírodě mizí potrava. Z polí a ze zahrádek se přestěhují do hospodářských, často i do obytných budov. Ve městě se většinou prohánějí kolem popelnic, kde se spolu s potkany živí odpadky, nebo vniknou do sklepů. Hlavně ve starších domech není neobvyklé, že vás navštíví i v bytě.

Na pohled sice vypadají myši jako roztomilá zvířátka, jestliže se ale rozhodnou, že u vás budou bydlet, stává se z nich velmi obtížná návštěva. Zvlášť ve chvíli, kdy začnete nacházet jejich trus a nahryzané potraviny. Nejpozději v tu chvíli se i vy rozhodnete bojovat s nimi o svůj prostor. Myš domácí je totiž velmi životaschopná, navíc se moc dobře umí přizpůsobit jakékoli životní situaci. Ve chvíli, kdy ovládne váš příbytek, rychle ho zaplní svými příbuznými ( je březí 3 týdny, poté vrhne až 8 mláďat – to vše nejméně pětkrát do roka).

Jak chytat myši

Nejlepší a nejjednodušší způsob, jak se zbavit myší, je pořídit si kočku. Kolem vesnických stavení jich často pobíhá i několik a rozhodně to není zbytečné.  

Další účinná metoda je chytání do perkových pastiček. Výhodou v případě myší je fakt, že pastičku můžete použít opakovaně. Potkani  do pasti, kde byl usmrcen jeden z nich už nikdy nevlezou. Jako návnadu můžeme použít něco aromatického, např. sýr, slaninu nebo kousek uzeniny. Hodně dobrá návnada je kostička chleba osmažená na slanině, mně osobně se osvědčil kousek chleba opálený nad plamínkem.

Humánnější odchyt je do odchytových pastí, odkud je vracíte do volné přírody, pochopitelně co nejdál od vašeho domu. Tyto pasti vypadají jako domeček s úzkým otvorem, kam se vejde i několik myší, zpět se ale nedostane žádná.

Jak vypudit myši

Nemusíme myši rovnou chytat, abychom se jich zbavili. Stačí jen znepříjemnit jim pobyt natolik, že samy náš dům ochotně opustí. K tomu nám poslouží plašiče, které jsou k dostání ve speciálních prodejnách. Fungují na bázi vysokofrekvenčních zvuků, takže lidé je nevnímají, ale zvířata s nimi mají problém. Bohužel i vaše domácí zvířata, takže pokud máte doma psa, není to dobré řešení.

Znepříjemnit myším pobyt ve vašem bytě můžete aromatickými rostlinami: heřmánkem, mátou, vratičem nebo listy z ořešáku, které rozvěsíte v místech výskytu nebo sušené nasypte na myší cestičky a k otvorům, odkud vylézají. Dobré jsou štěpky z cedrového dřeva, pomáhá i terpentýn nebo naftalín.

Místa, odkud k vám přicházejí, utěsněte. Přilepte těsnící pásku na spodek dveří, všechny škvíry vyplňte těsnící pěnou proti hlodavcům.

K likvidaci myší a dalších hlodavců (na vesnici se do domů z polí často stahují i hryzci) slouží také různé jedovaté návnady, které působí spolehlivě. Někteří z nás ale můžou mít problém se skutečností, že myši neumírají zrovna humánně. Druhý důvod je, že otrávené myši stihnou odběhnout dost daleko od návnady, než uhynou. Tak se může snadno stát, že mrtvou myš nenajdete, dokud nezačne zapáchat rozkládající se tělíčko. Proto tento způsob doporučuji využít jen v případě, že vše ostatní selže.

 




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.