Jak pěstovat a ošetřovat maliny

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 20. 06. 2016,  0x


Tušili jste, že maliny se u nás pěstují již od 16. století? Pokud patříte mezi ty, kteří maliny doslova zbožňují, není nic lepšího, než si voňavé a sladké plody vypěstovat i na vlastní zahrádce.

Základní podmínky pěstování malin

Pro pěstování malin je naprosto nezbytnou podmínkou dostatek slunce, a proto vždy volte slunný záhonek, kde je stín maximální jen krátkou část den. Zahradní maliny se nejčastěji pěstují na drátěnce nebo vyžadují jinou oporu. Jinak nejsou maliny ale vůbec náročné. Stačí jim běžná zemina. Potrpí si však na dostatek vláhy, ovšem přemočená půda jim rozhodně nesvědčí! Maliny mají rády teplo, a proto pobyt ve studené a mokré zemi pro ně není vůbec ideální. S tím souvisí i poloha zahrady, kde maliny plánujete pěstovat. Malinám nevadí ani vyšší nadmořská výška, nejvíce však do 600 metrů nad mořem. Počítejte však s tím, že čím je dané podnebí chladnější, tím později vám maliny začnou kvést a plodit.

Jak zasadit a ošetřovat maliny

V první řadě je důležité připravit si záhon. Do zrytého a odpleveleného záhonu poté vysázejte jednotlivé proutky malin, a to přibližně ve vzdálenosti 1 m. Pokud je ale dáte více k sobě, nevadí. Počítejte však s hustějším porostem. Taktéž nezapomeňte zkrátit sazenice na dvě až tři očka. Při podzimní výsadbě myslete na to, že musíte proutky zasadit hlouběji. U jarní výsadby je pro změnu dobré odstřihnout případná květenství, neboť předčasná plodnost by maliník mohla dosti vysílit.

V případě, že byste si chtěli své maliny trochu hýčkat, dopřejte jim výživu v podobě kompostu. Co se týče dalšího hnojení, s přihnojováním můžete začít přibližně rok po výsadbě, a to ideálně brzy zjara, poté v polovině května a poslední dávku hnojiva s nízkým obsahem dusíku přidejte až po sklizni.

Se sklizní rovněž souvisí i prořezání malin. Vzhledem k tomu, že maliny plodí vždy na dřevě vytvořeném v loňském roste, je nezbytné odplozené pruty odřezat - nejlépe u země. Zatímco v případě mladších maliníku můžete ponechat všechny nově vyrašené pruty, u starších rostlin nechte přibližně 10 prutů na jednom maliníku.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.