Jak na mravence a jak se jich konečně zbavit

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 17. 04. 2016,  0x


Ukázali se u vás nezvaní návštěvníci a vy si nevíte rady s tím, jak se jich zbavit? Bohužel tento drobný hmyz se jen velice nerad zbavuje svých pravidelných zdrojů zásob. A proto pokud má na dosah cukřenku či láhve se sladkým sirupem, budete v boji s mravenci muset přitvrdit. A jak? Poradíme vám v dnešním článku.

Mravenci v domácnosti

Ptáte se sami sebe, jak se vlastně mravenci k vám domů dostali? Máte uklizeno, nic sladkého jste nevylili… za přítomnost mravenců vlastně ani nemůžete. Do teplých obydlí se stahují v průměru dvakrát ročně. Podzimní období je pro mravence poměrně chladné, a proto hledají teplý kout, kde by se mohli ohřát. Mravencům totiž vyhovuje především stabilní teplota. Dle odborníků je pro mravence ideální teplota kolem 25 °C. 

Na jaře mravenci pro změnu rádi doplňují své zásoby, kterých po zimě mají poněkud poskrovnu. A ačkoliv se zpočátku většinou zdá, že jich je jen pár, za chvíli se zpravidla objeví celá armáda mravenců. 

Aromatické tipy, které vás zbaví mravenců

Protože nikdo z nás nechce sdílet domácnost s těmito malými tvorečky, máme tu pár rad, jak se zbavit přítomnosti mravenců, kteří s oblibou dobývají nejčastěji kuchyň. Na likvidaci mravenců samozřejmě seženete ve specializovaných obchodech řadu prostředků, nicméně ty na mravence mnohdy vůbec nezabírají a navíc vás ještě donutí sáhnout hluboko do peněženky. To babské rady fungují mnohem lépe… a navíc ještě většinou téměř nic nestojí.

Vzhledem k tomu, že jednou z častých cestiček mravenců jsou okna, zkuste na ně položit truhlíky s aromatickými bylinkami. Ideální je máta, bazalka, levandule či eukalyptus, jejichž silná a specifická vůně mravence odrazuje. Navíc pak nemusíte chodit pro bylinky příliš daleko.

Pokud máte domek se zahrádkou, do záhonku pod okny můžete zasadit cibuli, česnek nebo řebříček, které mají na mravence stejný efekt jako výše uvedené bylinky. Do záhonku rovněž můžete nasypat kávovou sedlinu. Pokud už pozorujete, že se k vám mravenci blíží, zahraďte jim cestu celerem posypaným solí a skořicí, který by je měl dostatečně odradit. Z dalších aromatických látek mravencům příliš nevoní majoránka, hřebíček, jalovec či kerblík. V cestě by jim však měla úspěšně zabránit i sůl, palčivý pepř nebo pálivá paprika. Jestliže to nezabere, můžete mravencům postavit do jejich trasy ještě kvasnice rozmačkané s cukrem a medem. V tomto případě je ani tak neodradíte, ale spíš usmrtíte.

Roztoky, které zastaví mravence

Dalším místem v domě, kudy se mohou mravenci poměrně snadno dostat dovnitř, jsou dveře a prahy. Proto je dobré dveřní práh potřít roztokem připraveným ze sírového květu, máty, majoránky a pár kapek citrónu. Touto voňavou směsí poté potřete práh či další díry, kudy by se mravenci mohli do domu dostat. V případě, že v kuchyni nenajdete potřebné suroviny, můžete zkusit i jednodušší roztok, a to za pomoci dostatečně osolené vody. Jiný babský trik pro změnu počítá s pomocí pěti lžic sody, lžíce cukru a vody. Posledním roztokem, který by mohl mravence v jejich cestě zpomalit, je obyčejná voda s několika kapkami prostředku na nádobí. 

Kromě těchto roztoků prý účinně funguje i obyčejná zubní pasta, kterou je možné aplikovat například na okenní rám či na bok domovního prahu. Šikovnou nástrahu pro mravence představuje i prášek do pečiva, který nejen nemají rádi, ale navíc se jim i nepříjemně lepí na nohy.

Zajímavým tipem je i vytvoření bílé čáry za pomocí obyčejné křídy. Mravenci si prý jen tak nedovolí tuto čáru překročit, tak proč to alespoň nezkusit?

Jak se pro jednou zbavit mravenců aneb rady na závěr

Pamatujte si, že vůbec nejdůležitější je, aby to mravence k vám vůbec nelákalo. Samozřejmě nelze mít neustále zabedněná okna a dveře zavřené na petlici, zvláště ne za horkých dnů. Proto se raději zaměřte na to, aby se mravencům k vám zkrátka a jednoduše nechtělo. Ideální je správně skladovat veškeré potraviny, a to zejména ty sladké - med, cukr, sirupy - to vše jsou pro mravence obrovská lákadla. Proto mějte vše uskladněné nejlépe v dobře uzavíratelných nádobách, do kterých se mravenci jen tak nedostanou. S papírovými či igelitovými pytlíky si bohužel velice snadno poradí. Sladké pochutiny však nejsou jediné, co mravence přitahuje. Dobrý pozor si dejte i na skladování pečiva - bohužel i zanedbatelné drobečky mohou mravence přivést až do spíže.

Podaří-li se vám mravenců zbavit či jejich přítomnosti úplně předejít, gratulujeme! Na závěr však nezapomeňte celou kuchyň či místa, kudy mravenci chodili, vydezinfikovat octovou vodou, která je skvělou prevencí před další mravenčí invazí.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.