Jak vybrat sušičku prádla

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 29. 04. 2016,  0x


Rozhodli jste se přidat k domácnostem, ve kterých má sušička již své místo? Nebo stále váháte, zda si tento moderní spotřebič pořídit? Jestliže nemáte domek se zahradou nebo byt s velkou terasou či předzahrádkou, pravděpodobně nemáte prostoru pro sušení prádla nazbyt. V takovém případě je více než na místě uvažovat o koupi sušičky prádla. Jak ale takovou sušičku prádla vybrat?

Kritéria výběru sušičky prádla

Základním východiskem pro výběr sušičky jsou především vaše požadavky a individuální potřeby. V prvním kroku je důležité zvážit, kde bude sušička umístěna. Sušička může stát buď samostatně, ale rovněž může být položena na pračce. Jestliže už máte jasno, kam se sušičkou, vezměte si metr a dobře si změřte šířku a hloubku sušičky. Nejčastější a nejvyužívanější je sušička o rozměrech 60 x 80 x 60. Sušičky lze však pořídit i o šířce 40 nebo 60 cm. Vybírat taktéž můžete z dvou variant plnění, a to plnění předem, nebo vrchem.

Ačkoliv byly sušičky prádla ještě nedávno poněkud neúspornými spotřebiči, dnes je situace mnohem lepší. Vždy však dávejte raději přednost energetické kategorii A. Co se týče programového vybavení sušiček, minimální požadavkem, který by měla splňovat každá sušička představuje volba, zda chcete prádlo suché tak, že je určené přímo do skříně, nebo prádlo takové, které bude nutné ještě žehlit. Výhodným programem je zcela určitě množstevní automatika, která sušení upraví dle množství a vlhkosti prádla. Sušička však může být vybavena i dětskou pojistkou či osvětlením bubnu. V neposlední řadě si můžete zvolit, zda bude mít sušička dveře pověšené zprava nebo zleva. Mezi dalšími vychytávkami sušiček nechybí ani zvukový signál, který vám oznámí konec sušení, indikace zbývajícího času nebo kontrolka teploty. Nicméně můžete také dát přednost manuálně ovládaným sušičkám, kde si délku i teplotu sušení můžete nastavit sami.

Typy sušiček na prádlo

S umístěním sušičky na prádlo rovněž souvisí to, zda je místnost odvětrávaná či nikoliv. Jestliže nemáte v místnosti ventilaci, pak jsou pro vás vhodné kondenzační sušičky nebo kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem. V případě, že máte problém s nedostatkem místa, můžete rovněž zvážit variantu pračky spojené se sušičkou, která vám ušetří nejen prostor ale i pořizovací náklady.

Kondenzační sušičky na prádlo

Podstatným rozdílem mezi těmito sušičkami je způsob, jakým je odváděn horký vzduch, který na sebe vážně vlhkost z prádla. Zatímco u ventilačních sušiček je odváděn přímo do místnosti, kondenzační sušičky jej přeměňují zpět na vodu, která odtéká do zásobníku. Tento zásobník je třeba pravidelně vyprazdňovat. Pokud chcete mít sušení prádla víceméně bez starostí, můžete zvolit také kondenzační sušičku, která se dá napojit přímo na odpad, odkud voda odtéká automaticky. Výhodou tohoto typu sušičky je především fakt, že nemusíte řešit odvod vodní páry. Kondenzační sušička zároveň není nijak náročná na prostor ani montáž.

Kromě kondenzační sušičky s parní funkcí jsou na trhu k dostání taktéž kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem. Kladnou stránkou těchto sušiček prádla je především nižší spotřeba oproti kondenzační sušičce s parní funkcí, a to v některých případech až o 50 %. Zároveň pro sušení prádla využívají mnohem nižší teploty, která se pohybují okolo 50 °C až 55 °C, což je teplota téměř o 1/3 nižší. Vzhledem k tomu, že kondenzační sušička s tepelným čerpadlem spotřebuje mnohem méně elektrické energie, je vhodná především pro domácnosti, kde se prádlo suší často a ve velkém.

Naopak kondenzační sušičky s parní funkcí jsou vynikající, pokud chcete odstranit záhyby jak u mokrého, tak i suchého prádla. Výsledkem je tak nejen krásně suché a nadýchané oblečení, ale zároveň je de facto i vyžehlené. Skvělou funkcí těchto sušiček je mimo jiné zbavování pachů. Jestliže přijdete z akce a je z vás cítit kouř, ale nechcete vaše džíny znovu prát, stačí je dát “sušit” na daný program, který vaše oblečení zbaví nepříjemného zápachu.

Ventilační sušičky prádla

V případě, že byste rádi sušičku, ale zároveň byste rádi ušetřili, sáhněte po ventilační neboli také odvětrávací sušičce. Pamatujte však, že u tohoto druhu sušičky musíte myslet na to, kam umístíte hadici s párou. Sušička totiž funguje tak, že v místnosti nabere vzduch, který se nejprve v bubnu ohřeje a poté jej sušička opět vypustí. Ideálním případem je samozřejmě, když může tento vzduch odcházet přímo ven z domu. U ventilační sušičky taktéž dobře zkontrolujte, jak má vámi vybraná sušička vedenou hadici a zda se jedná pouze o jeden nebo více vývodů. Dle toho je pak třeba uzpůsobit i prostor, kam budete sušičku dávat. Nevýhodou ventilačních sušiček oproti kondenzačním je především jejich větší spotřeba.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.