Jak na moly potravinové

Praktické rady

Přidal mol-prevence, dne 6. 06. 2016,  0x


Pravděpodobně se nenajde asi žádná hospodyňka, která by se s moly alespoň jednou nesetkala. Jedná se o motýlka zavíječe moučného, který je velký přibližně 10 – 15 mm. Ačkoliv se boj s potravinovými moly může zdát na první pohled snadný, bohužel se množí bleskovou rychlostí. Moly můžete objevit v mouce, rýži, těstovinách, ale také třeba v luštěninách či čaji. Dávno již není pravdou, že je mají doma především ti, kteří neuklízejí. Můžete si je donést z obchodu, kde se vyskytují například kvůli špatnému skladování či netřídění prošlých potravin.

Jak se zbavit potravinových molů

Ptáte se, co je dobré udělat, když už objevíte nějakou pavučinku od zavíječe? Všechny otevřené potraviny vyhoďte, pořádně vydezinfikujte skříň a použijte prostředek proti molům. Dnes už je na výběr mnoho mololapů, na které se samečci přilepí. Bez samečků se moli už dále nerozmnoží a vyhynou. 

Pokud byste chtěli vyzkoušet rady našich babiček, které neměly možnost nic podobného ve své době zakoupit, tak zkuste dát do skříňky s moly například noviny - údajně jim nevoní tiskařská čerň. Podobně to ale prý funguje i s hřebíčkem nebo cedrovým dřevem. Jednou z vůní, kterou moli také nesnášejí, je chmelové aroma, a proto v bylinkářství zkuste koupit věneček chmelu a uvidíte, že se moli od vás brzy odstěhují. Ať už se rozhodnete využít rady babiček či zajít do drogerie a koupit nějaký likvidátor molů, uvědomte si, že to musí být zdravotně nezávadné a bez insekticidů. V boji proti molům se obrňte trpělivostí a hlavně buďte důslední, jinak boj nikdy nevyhrajete.

Prevence před potravinovými moly

První zásadou je pravidelně uklízet a vyhazovat prošlé potraviny. Dalším preventivním krokem by mělo být neskladovat mouku nebo rýži jen v papírových obalech, ale zakoupit skleněné či umělohmotné nádoby, které lze dobře uzavřít Zároveň si nedělejte zbytečně velké zásoby. A pro ty, kteří chtějí být v boji s moly nejdůslednější, máme ještě jednu radu - jakmile přijdete domů z nákupu, vysypte mouku na plech a dejte ji do trouby na 90 °C. Tato teplota všechny moly zaručeně zlikviduje. Obdobně jako vysoká teplota, platí na moly také mráz.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.