Jak vyčistit zaschlou krev

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 21. 04. 2016,  0x


Nevěříte svým vlastním očím, ale na vaší zbrusu nové bílé košili přistálo několik kapek krve z prstu, do kterého jste se nešikovně řízli? Kombinace bílého oblečení a rudé krve je opravdu nepříjemná, zkuste však jeden z následujících kroků a vaše košile bude brzy zase jen zářit!

Tipy, jak odstranit skvrny od krve

Ať už je skvrna na oblečení, na koberci, ubrusu, matraci nebo pohovce, vždy se snažte skvrnu vyčistit co nejdříve. Čím déle skvrna bude schnout, tím hůře půjde odstranit. Základem boje se skvrnou od krve je studená voda. Nikdy si neberte na pomoc horkou vodu, neboť tím byste skvrnu ještě zhoršili a navíc by se do látky o to více vpila.

U odolných předmětů a porézních povrchů, jako je například beton, můžete dokonce vyzkoušet peroxid vodíku. S jeho použitím buďte však velice opatrní. Peroxid vodíků sám rád zanechává skvrny, a proto si jej ideálně nejprve vyzkoušejte na místě, kde by případné škody nebyly viditelné. Peroxid vodíku je však vhodný pouze u čerstvých skvrn od krve. S peroxidem vodíku postupuje stejně, jako byste si čistili krvavou ránu. Jakmile ustane pěnění, přilijte ještě další dávku. Po ruce mějte savý ubrousek nebo hadřík, kterým vždy odsajte přebytečnou pěnu. Postup opakujte do té doby, než krvavá skvrna úplně zmizí. Jestliže se jedná o nějaký druh textilie, dejte čištěný předmět ještě vyprat. Poněkud rychlejší možností je oblečení od krve namočit do mísy s peroxidem vodíku. Nechte jej působit přibližně 15 až 20 minut a poté daný oděv důkladně propláchněte pod proudem studené vody.

Jak vyčistit zaschlou krev z látky

Jestliže vás trápí skvrna na oblečení nebo na čemkoliv, co jde bez problémů vyprat, jedná se o lepší variantu. Nejprve se snažte skvrnu odstranit pod proudem studené vody. Jakmile skvrna povolí, dejte zašpiněný kus oblečení do praní. Vždy perte na nižší teplotu. Ta by v žádném případě neměla přesáhnout 40 °C, neboť byste se krvavého fleku nemuseli zbavit.

Pokud vás trápí krvavá skvrna například na matraci nebo koberci, je jasné, že to s praním v pračce bude trochu problém. Proto neváhejte a špinavé místo okamžitě vyčistěte pastou vytvořenou ze soli a studené vody. Na místo, které nemůžete propláchnout pod studenou vodou si následně vezměte na pomoc kbelík se studenou vodou a rovněž led, který je dobré na skvrnu rozmístit. Postup se solí a následným čištěním za pomoci vody a ledu opakujte do té doby, než se skvrna úplně ztratí.

V případě, že jste ke krvavé skvrně přišli někde, kde nemáte k dispozici ani sůl ani peroxid vodíku, zkuste první pomoc v podobě obyčejného mýdla nebo případně sprchového gelu. Nejprve postižené místo namočte do studené vody a poté jej namydlete. Skvrnu opatrně promněte mezi dlaněmi tak, abyste co možná nejméně poškodili textilní vlákna. Pokud by se vám zdálo, že namydlené místo málo pění, přidejte více vody a popřípadě i mýdla. Stále však myslete na to, že je třeba používat pouze studenou vodu.

Na odolnější tkaniny je pak možné použít i čpavek, a to v poměru přibližně 1 lžíce čpavku na 100 ml vody. Čpavek však rozhodně není vhodný pro čistění jemných materiálů, jako je například hedvábí nebo len.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.