Jak pěstovat mátu v květináči?

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 26. 07. 2016,  0x


Máta peprná je velice oblíbenou bylinou, která je výborná nejen v osvěžujících limonádách či v moučnících, ale i jako dekorace dezertů. A protože máta je nejlepší čerstvá, není nic jednoduššího, než si mátu vypěstovat doma v květináči.

Co je potřeba k pěstování máty?

V první řadě si připravte sazenice. Pokud je neseženete, můžete využít i oddenkové nebo stonkové řízky, které nechte zakořenit ve sklenici s vodou. Samozřejmě můžete zkusit zasadit i semena, ale těm se zpravidla moc dobře nedaří.

Máta peprná nesnáší sucho, a proto ji vždy sázejte jen do vlhkého substrátu. Zeminu pro pěstování máty je dobré ještě promíchat s pískem, který ji odlehčí. Na dno květináče taktéž nezapomeňte dát drenáž, která odvede přebytečnou vodu tak, aby kořeny máty nezačaly uhnívat. Máta totiž vyžaduje neustálou zálivku. Substrát by však nikdy neměl být promáčený.

V případě, že se vaší mátě bude dařit, nezapomeňte ji i jednou za čas přidat živiny pomocí hnojiva, které je vždy dobré hodně rozředit.

Jakmile vám máta vyroste, nezapomeňte ji i pravidelně zastříhávat. Díky pravidelnému stříhání vám bude máta krásně košatět. Důležité je také odstřihnout květy, které se objevují v průběhu června a července.

Podmínky pro pěstování máty v květináči

Mátě peprné nesvědčí chlad, a proto květináč umístěte na nějaké teplejší místo. Nikdy by však neměla být vystavena přímému slunci, neboť by mátě začaly vysychat a vadnout listy. Ideální je proto polostín. V případě, že máte balkon na severní, výhodní nebo západní stranu, bude se zde mátě velice dobře dařit.

Celoroční sklizeň máty

V případě, že se vám nepodaří lístečky máty průběžně spotřebovávat, vytvořte si zásobu sušené máty. Uvidíte, že vám v zimě přijde vhod. Lístečky máty můžete jednoduše usušit v troubě, a to při teplotě maximálně 40 °C. Pokud ale máte například dobře větranou půdu, můžete je sušit i tam.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.