Jak snížit či zvýšit pH v bazénu

Praktické rady

Přidal janapk, dne 26. 07. 2016,  0x


Mít na zahradě vlastní bazén je dnes samozřejmou skutečností. Oceňujeme ho pro snadnou dostupnost, hygienu a soukromí, které na veřejných koupalištích postrádáme.

Horké letní dny vybízejí k posezení u bazénu s přáteli, popíjení koktejlů a koupání v průzračně čisté vodě. Aby průzračná zůstávala po celou sezónu, je ovšem potřeba vodu v bazénu pravidelně upravovat.

Proč kontrolujeme pH vody v bazénu

Hodnota pH nám určuje, jestli je voda v bazénu kyselá nebo zásaditá. Podle vyhlášky č. 135/2004 Sb je předepsaná hodnota ve veřejných bazénech stanovená na 6,5 – 7,6 pH, starší etikety na bazénové chemii doporučují často hodnoty 7,2 – 7,6 pH, dlouholetá praxe ale potvrdila, že ideální rozmezí je 6,8 – 7,2.

Hodnota pH vyšší než 7,2 znamená, že je voda více alkalická a může se v ní tvořit mléčný zákal. Je způsobený vysrážením vápníku ve vodě. Také účinky chlorové dezinfekce se snižují, dochází k přebytku chloru ve vodě a může být cítit. Samozřejmě může vyvolat podráždění očí nebo kůže.

Hodnota pod 6,8 pH způsobuje rozmnožení mikroorganismů a voda se „kazí“. Také může docházet ke korozi kovových součástí bazénu a blednutí barev u použitých materiálů.

Jak upravit pH vody bez bazénové chemie

Na úpravu vody v bazénu je na trhu hodně přípravků, které pomáhají i s korekcí pH. Jsou ale i mnohem levnější varianty, jak se postarat o to, abyste celou sezónu měli nezávadnou křišťálově čistou vodu v bazénu.

Jak snížit pH? Pomůže kyselina chlorovodíková neboli solná (HCl), kterou v 31 % koncentraci seženete v drogerii. Jedna litrová láhev postačí na zvýšení hodnoty pH o 1 u 20 m3 vody.

Použití: rozmíchejte ji v 15 l vody, pak nalijte do bazénu a nechte 12 hodin působit při zapnuté filtraci.

Zvýšit pH můžete hydroxidem sodným (NaOH), to je přípravek, kterým například čistíte odpad u dřezu. Opět nejdříve rozpusťe ve vodě, než ho přidáte do bazénu.

Na závěr ještě tip, jak se účinně zbavit řas. Z komu nám postačí na začátku sezóny ošetřit vodu modrou skalicí (CuSO4.5H2O). Rozmíchejte ve vodě asi 5 gramů na 1 m3 a nechte rozpustit. Potom nalijte do bazénu a nechte působit 24 hodin při zapnuté filtraci. Pokud se v průběhu léta řasy objeví, postup zopakujte.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.