Jak vymalovat dětský pokoj

Dětské pokoje

Přidal janapk, dne 25. 07. 2016,  0x


Čekáte příchod miminka, nebo už vaše dítko povyrostlo a jeho pokojík nutně potřebuje změnu? Přemýšlíte, jakou barvu volit na stěny, aby výmalba ladila se zbytkem zařízení, a zároveň se dítě v pokoji cítilo dobře? A jak dětský pokoj vymalovat, když v něm bydlí kluk a holka?

Barvy se mění s věkem

Novorozené miminko barvy na zdech neřeší, má několik jiných základních potřeb, které chce mít uspokojeny. Přesto už podvědomě vnímá náladu pokoje, takže pro klidné spaní jsou dobré jemné pastelové tóny v kombinaci s neutrálními barvami, bílou, smetanovou a šedou. Pastelové barvy na stěnách a bílý nábytek působí velmi čistě a konejšivě.

Když už s vámi vaše dítě komunikuje, splňte mu jeho přání a vymalujte barvami, které se mu líbí. Možná se vám  ta sladce růžová moc nelíbí, ale vaše holčička bude mít pokoj pro princeznu. A moře na zdi je pro malého piráta to pravé.

Později, s příchodem puberty, si vaši potomci sami řeknou o přemalování.

Jaké barvy pro kluka i holku

Jestli v pokoji spolu bydlí sestra s bratrem, není těžké volit kombinace, které vytvoří unisex atmosféru. Přitom se nemusíme vzdát ani vyloženě holčičí růžové nebo klučičí modré. Naopak, společnost Pantone pro letošní rok zvolila právě barvy Rose Quartz a Serenity, dvě barvy připomínající červánky na nebi a kombinace těchto barev v interiéru je letos opravdu in.

Rozhodně ale nic nezkazíte barvami žlutou, oranžovou, zelenou a hnědou ve všech odstínech. Také fialová je velmi vhodná, protože působí jako přechod mezi růžovou a modrou a lze s ní doplňky v obou barvách kombinovat. Čím neutrálnější barvy budou na stěnách, tím výraznější barvy mohou být na okolním zařízení. Ani bílá nebo šedá nebude v dětském pokoji nudná, pokud ji kombinujete s pestrým nábytkem a lůžkovinami.

 

Barvy ovlivňují náladu a množství energie

Že barvy dělíme na teplé, které dodávají energii a studené, co nás naopak uklidňují, víme všichni. Jak ale může výmalba pozitivně ovlivnit i vaše dítě?

Máte doma hyperaktivní dítě? Modrá, zelená, tyrkysová, růžová nebo fialová ho uklidní. Volíme tlumené odstíny, aby nerozptylovaly jeho pozornost, a kombinujeme jen 2 – 3 barvy, větší množství by už mohlo působit chaoticky.

Jestliže vaše dítě naopak potřebuje povzbudit, volte přátelskou oranžovou, radost vzbuzující žlutou a energickou červenou. S tou ale na zdech šetřete, zatímco v malém množství může povzbudit tělo i mysl, větší plochy mohou vyvolat nesoustředěnost či agresivitu.

Opět je dobré připomenout fialovou barvu, která nese vlastnosti jak teplé a energické červené, tak studené uklidňující modré. Podle toho, jaký odstín použijete, ovlivníte náladu interiéru. V každém případě je to barva inspirace a kreativity, ideální pro děti v předškolním věku. U dětí s ADHD (hyperaktivita) volte raději tlumený odstín.

Uložit
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.